HSYK Kütahya'da Protesto Edildi

HSYK Kütahya'da Protesto Edildi
Kütahya'da Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) kararını eleştiren bir grup kurulun ideolojik ve siyasi çıkışları dolayısıyla hesap vermeleri gerektiğini savundu. Grup adına konuşan Hakan Özkul, siyasi kararların yargıya bulaşmaması gerektiğinin d

Kütahya'da Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) kararını eleştiren bir grup kurulun ideolojik ve siyasi çıkışları dolayısıyla hesap vermeleri gerektiğini savundu. Grup adına konuşan Hakan Özkul, siyasi kararların yargıya bulaşmaması gerektiğinin de altını çizdi.
Kütahya'da Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) kararını eleştiren bir grup kurulun ideolojik ve siyasi çıkışları dolayısıyla hesap vermeleri gerektiğini savundu. Kütahya İnanç Özgürlüğü Platformu adına konuşan Hakan Özkul, yargıda yapılan bu tür adaletsizliklerin Türkiye Cumhuriyetini geriye götürdüğünü savundu. Özkul bu tür oyunlara millettçe izin vermeyeceklerini belirterek HSYK'nın kararını protesto ettiklerini belirtti.
Grubun Cumhuriyet Caddesi Sevgi Yolu üzerindeki eyleminde, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) verdiği kararın darbeci, cuntacı oluşumlara kol kanat germekten başka anlam taşımadığı savunuldu.
Grup adına basın açıklaması yapan Hakan Özkul, HSYK üyelerinin ideolojik ve siyasi çıkışları dolayısıyla hesap vermeleri gerektiğini söyledi.
'HSYK'nın soruşturma sürecindeki bir dava da tavsiyede dahi bulunmaması gerekirken, bu davayı yürüten savcıların yetkileri alınmış, üzerinde soruşturma başlatılmıştır' diyen Özkul, açıklamasını şöyle sürdürdü:
'Danıştay'ın daha ıslık imzalı katsayı kararı kurumamışken hemen ardından HSYK'nın ikinci Ferhat Sakıya olayı hukukun temellerini dinamitlemiştir. HSYK bilmelidirdir ki, eğer hukuku çökertirse bu enkazın altından ilk kalacak olan kendisi olacaktır. Ergenekon ve çetecilik gibi ağır suçlarmla soruşturma başlatılan ve mahkeme kararı ile tutuklanan rütbeli askerler ve savcılar, HSYK'nın bu kararı ile bu kurulun kanatları altına aldığı izlemini uyandırmaktadır. HSYK'nın soruşturma sürecindeki bir dava da davsiyede dahi bulunmaması gerekirken, bu davayı yürüten savcıların yetkileri alınmış, üzerinde soruşturma başlatılmıştır. Bu ise darbe planlarını araştıran yargı mensupları için bir gözdağı niteliğindedir. HSYK'nin bu ve daha önceki aldığı çıkışlarıyla halk nezdinde meşruiyetini kaybetmiştir. HSYK bu tarz aldığı ideolojek karalarla hukukun gücünden ziyade, güçlünün hukuna hizmet eder olmuştur. HSYK ideolojik ve siyasi çıkışları dolayısıyla hesap vermeleri gerekmektedir. Ama ne acı ki, bu kadar hukuksuzluğa rağmen hesap sorması gereken sistemin kurumları birbirlerini örtbas etmeye çalışmaktadır. Bu gün için bu kurumlarda hesap sorulmasa da bir gün haklının ve hukukun yanında olan insaf sahibi yetkililerce halka hesap vereceklerdir. Bu sorunların temel çözüm noktası, herkes için hukukun ve adaletin teminatı olacak yeni sivil bir anayasanın acilen hazırlanması gerekmektedir. Bunu başarabilmenin yolu haklarımız için azimle mücadele etmekten geçer. ''
HSYK aleyhine bir süre slogan atan grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.(M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com