HSYK savcıları inceleyecek

HSYK savcıları inceleyecek
HSYK, ‘Büyük Rüşvet Operasyonu’ sonrasında yargıdaki iddiaları görüşecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın ‘’Suç duyurusunda bulunuyorum’’ talimatı HSYK tarafından görüşülecek.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3’üncü Dairesi’nin toplantı gündemi oldukça dikkat çekici.

Çarşamba günü HSYK’nın masasında ‘Büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu’ sonrası yargıdaki karşılıklı suçlama ve iddialar var.

Talimatların havada uçuştuğu, iddiaların ve suçlamaların yer aldığı Türkiye gündemindeki skandalların konuşulacağı HSYK toplantısının oldukça hareketli geçeceği düşünülüyor.

Toplantıda operasyon savcıları Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Başsavcı Turan Çolakkadı’yı da kapsayan olaylar ile Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın “Suç duyurusunda bulunuyorum” eleştirileri incelenecek. Bozdağ’ın Adalet Bakanı olmadan önceki çıkışına ve basındaki iddiaları HSYK incelemeye almıştı. HSYK’nın Hâkim ve Savcılar Soruşturma Bürosu’nda dosya açılmıştı.

Ancak inceleme, üyelerin de izne ayrılmasıyla yeni yıla bırakılmıştı. İnceleme ve soruşturma kararları HSYK bünyesindeki 3’üncü Daire tarafından veriliyor.

3’üncü Daire Başkanı, aynı zamanda HYSK Başkanvekili de olan Ahmet Hamsici. Daire’nin soruşturma kararı alması üzerine görevlendirilecek HSYK müfettişleri soruşturma yaparak rapor hazırlayacak. Bu soruşturma raporları ise HSYK 2’nci Dairesi’nde görüşülüyor. HSYK 2’nci Daire Başkanlığı’nı ise Nesibe Özer yürütüyor. Savcılar hakkında soruşturma yapılıp disiplin cezası talebiyle 2’nci Daire’ye gelmesi halinde ise bu Daire ceza verilip verilmemesini karara bağlıyor.

İŞTE O İDDİALAR

- HSYK 3’üncü Dairesi’nce soruşturulup soruşturulmayacağına karar verilecek iddialar şöyle:

- ‘Büyük Rüşvet Operasyonu’nda savcıların soruşturmayı hukuka uygun yapıp yapmadıkları. Gizliliğin ihlal edilip edilmediği.

- İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz hakkında, belediyede iş takip ettiği yolunda Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ve bazı gazetelerin ileri sürdüğü iddialar.

- 2’nci Dalga Operasyonu’ndan alınan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı’nın karşılıklı iddia ve soruşturmaları.

- Akkaş’ın delillerin karartıldığı, Çolakkadı’nın usulsüz soruşturma yapıldığı, kendisine bile bilgi verilmediği iddiası.

- Savcı Akkaş’ın bildiri dağıtmasının yasalara aykırı olduğu. Basına bilgi sızdırdığı, UYAP sistemine kaydetmeden soruşturmalar yaptığı iddiası.

- Akkaş’ın Başsavcı Çolakkadı’nın dosyayı başka savcılara vererek soruşturmaya müdahale ettiğini ileri sürmesi. 

Adalet tarafını doğru seçebilecek mi hep beraber göreceğiz. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com