HSYK yasa teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda

HSYK yasa teklifi, TBMM Genel Kurulunda
CHP'li Altay'ın Bakanlar Kurulu sıralarını göstererek, "Hırsızlar burada" demesi tartışmaya yol açtı

TBMM (AA) - CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın Bakanlar Kurulu sıralarını göstererek, "Hırsızlar burada. Tümü değil, buradakilerin bir kısmı" sözü, tartışmaya neden oldu. 

TBMM GEnel Kurulu'nda, HSYK ile ilgili yasa teklifinin görüşmeleri sürüyor.  Önerge üzerinde söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Sizin içinde bulunduğunuz hale üzülüyorum. Arkadaşlarımın size yönelik 'hırsız' ifadesi, kastı aşan ifadedir" dedi.

Altay'ın arkasını dönerek Bakanlar Kurulu sıralarını göstererek, "Hırsızlar burada. Tümü değil, buradakilerin bir kısmı....61. Hükümet'in kimi bakanlarıyla ilgili orta yerde çok somut deliller var; para kasaları, para sayma makineleri peşinen suçlamıyoruz. Kamuoyundaki algı bu... Hukuken zanlı bir hükümettir. Bizce siyaseten kirli bir hükümettir. Allah hiçbir Cumhuriyet hükümetini bu duruma düşürmesin. Allah kolaylık versin işiniz zor" demesine AK Parti'li milletvekilleri tepki gösterdi. 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Altay'ın ardından söz alarak, "Allah'a şükür sesimizi kimse kesemedi bundan sonra da kesemeyecek. AK Parti hükümetleri milletimize ve ülkemize büyük hizmetler yapmıştır. En çok başarılı olduğumuz alanlardan birisi, yolsuzlukla mücadeledir. 230 milyar dolarlık bu ülkenin bütçesi 800 milyar dolarlara çıkmıştır. Yolsuzluğun olduğu yerlerde bunlar yapılamaz. Bu milletin en hassas olduğu şey yolsuzluktur, millet birilerinin yolsuzluk yaptığına inanırsa ona yetki vermez. AK Parti ile millet arasındaki irtibatı kopartamayacaksınız, yolsuzluk iftiralarının arkasına sığınarak milleti aldatamayacaksınız. 30 Mart’ta bu millet burada iftiraları dile getirenler ile gerçeğin peşinde olanları ayıracak. Yine AK Parti’yi birinci, yine sizi yerinizde saydıracaktır" diye konuştu. 

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise şunlanı söyledi:

“Buraya çıkan milletvekillerinin hepsi yolsuzluktan, hırsızlıktan bahsediyor. Dervişin fikri neyse zikri de odur. Adamlar Allah göstermesin bir iktidar olsa, yapacaklar şey her gün hırsızlık. Onun için bu millet size 60 yıldır iktidarı vermiyor. Geçmişte oy hırsızlığı yaptığınızı görüyor, 1950 yılından bu tarafa bu millet size iktidarı teslim etmiyor. Güneş Otel hadisesini bu millet biliyor. Milletin iradesini çalıp, getirip transfer ederek Güneş Otel’de iktidar oldunuz. Sayın Altay ne yaman bir çelişki içindesin. Daha dava sonuçlanmamış, sen nesin, Anayasa Mahkemesi misin, hakim misin, yargıç mısın yoksa CHP’nin bir temsilcisi misin? Aklınız fikriniz milleti yargısız infaz etmek. Darbecilikten 35 yiyen bir milletvekilini, '‘masum' diye millete sunacaksınız, ama daha hala ortada mahkemeye bile gitmemiş bir konu ile ilgili hırsızlıkla itham edeceksiniz. Bu büyük bir çelişkidir. Türkiye’nin bekasıyla uğraşanların aleti, maşası olmayın, onların değirmenine su taşımayın." 

Sataşma gerekçesiyle söz alan CHP'li Altay, "Allah bundan sonra hiçbir Başbakana önündeki su bardağını göremeyecek duruma düşürmesin. Allah hiçbir Başbakana gece saat 23.18'de kabine revizyonunu kamuoyuyla paylaşmak zorunda bırakmasın. Milletten oy almak, sandıkta oy almak  61. Hükümet'in kimi bakanlarının günahını örtmeye yetmez. Millet para sayma makinesini, para kasasını, 'çok değil baba, 1 trilyon' lafını unutmayacak ve sizi cezalandıracak. Böyle şaibeli, hukuken zanlı, siyaseten kirli, kamuoyunda algısı bu olan Hükümet'i savunmak kolay değil" ifadelerini kullandı.

Altay'ın sözlerine Bakanlar Kurulu sırasında oturan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "kirli sizsiniz" diyerek tepki gösterdi. 

 

-"Pavyonlar açık mı?"

 

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, saatin 05.00'e geldiğini belirterek, "Kulakları çınlasın bizim Kemal Ağabeyimiz vardı; 'bu saatte ya TBMM ya pavyonlar açıktır' derdi. Pavyonlar açık mı, değil mi bilmiyorum ama pavyonlar kapanmak üzere şimdi" demesi gülüşmelere yol açtı. 

17 Aralık yolsuzluk soruşturmasında adı geçenlerle ilgili kesin hüküm veremeyeceğini, ancak topluma bazı durumların açıklanması gerektiğini savunan Öztürk, "Bakan oğlunun evindeki kasaların, para sayma makinelerinin açıklanması lazım. Yatak odasında kasaların ne işi var? Diyelim ki bu arkadaşlar yatak odalarında kasayla yatmaktan zevk alıyor. Peki o zaman paraların ne işi var? 'Parayla yatmak beni sıcak tutuyor' diyor olabilir. Anlıyorum peki o zaman para sayma makinesinin ne işi var?" dedi. 

Teklifin 36. maddesinin görüşmeleri sürerken CHP'nin talebi üzerine kapalı oturuma geçildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com