“HSYK, zaafları giderecek biçimde yeni bir düzenlemeye muhtaçtır”

“HSYK, zaafları giderecek biçimde yeni bir düzenlemeye muhtaçtır”
Eskişehir Barosu Başkanı Yusuf Yıldırım, Hakimler ve Savcılar Yüksek kurulu'nun (HSYK) zaafları giderecek biçimde yeni bir düzenlemeye muhtaç olduğunu söyledi.

Eskişehir Barosu Başkanı Yusuf Yıldırım, Hakimler ve Savcılar Yüksek kurulu'nun (HSYK) zaafları giderecek biçimde yeni bir düzenlemeye muhtaç olduğunu söyledi.

Yıldırım ve baroya kayıtlı avukatlar, 5 Nisan Avukatlar Günü'nü Vilayet Meydanı'nda bir araya gelerek kutladı. Burada konuşan Eskişehir Barosu Başkanı Yusuf Yıldırım, anayasayla düzenlenen adil yargılanma hakkının korunabilmesi için hakimler ve savcıların yanında bağımsız savunmayı temsil eden avukatların öneminin yadsınamayacağını belirtti. Hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığının tartışmasız her alanda uygulanabilmesi, avukatların bağımsız savunmayı serbestçe temsil etmesiyle mümkün olduğunu ifade eden Yıldırım, 'Son günlerde yaşanan olaylar, hükümet tarafından hazırlanan anayasa değişikliği paketi, kamu denetçiliği, memurlara toplu sözleşme hakkı verilmesi, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı, kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler yönünden pozitif ayrımcılık, kişisel verilerin korunması, olumlu önerileri içermektedir. Ancak, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki yeni düzenlemeler, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığıyla kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı olabilecek niteliktedir' dedi.
Yusuf Yıldırım, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun zaafları giderecek biçimde yeni bir düzenlemeye muhtaç olduğunu vurgulayarak, 'Beklenen ve gereksinim duyulan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun gerek oluşumunun, gerekse işleyişinin her türlü siyasi, idari, ideolojik ve kültürel kaynaklı önyargı ve baskıdan arınması ve bunun için de kurulun bağımsızlığının ve tarafsızlığının tam olarak sağlanması gerekmektedir.
Anayasa değişikliği paketinde yer alan düzenleme, her ne kadar yüksek mahkeme yargı ve savcıları dışındaki alanlardan kurula üye seçmeye olanak sağlaması bakımından temsilde çeşitliliği sağlamaktaysa da, Yüksek Kurul'un bağımsızlığı ve tarafsızlığı yönünden siyasi, idari, ideolojik ve kültürel kaynaklı önyargı ve baskıdan arınmasını ve korunmasını sağlayacak içerikte değildir.
Cumhurbaşkanı'na kurula doğrudan üye seçme yetkisinin verilmiş olması, yargıç, savcı, avukat, hukuk fakültesi öğretim üyeleri dışında kalan yani hukukçu olmayan mesleklerden kurula üye seçme yolunun açılması, Adalet Bakanı ile müsteşarının kurul üyeliğini korumaları, dahası Adalet Bakanı'nın kurulun başkanı olması, kurul başkanı olarak yargıçlar ve savcılar hakkında soruşturma ve denetleme yapılmasına 'olur' vermesi, kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı ilkelerini zedeleyici niteliktedir.
Yine Anayasa Mahkemesi'nin oluşumuyla ilgili olarak pakette yer alan düzenlemeler de, yüksek mahkemenin bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağlayacak nitelikte ve içerikte değildir. Bu bağlamda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yasama tasarruflarını denetlemekle ve siyasi partilerin kapatılmasına karar vermekle görevli olan anılan mahkemeye, tasarrufları denetlenecek kurum olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından üye seçilmesi, üstelik bu seçimin nitelikli çoğunluk yerine salt çoğunlukla yapılması kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırıdır' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com