HSYK Zekeriya Öz hakkında inceleme başlattı!

HSYK Zekeriya Öz hakkında inceleme başlattı!
HSYK, işadamı Ali Ağaoğlu'nun Savcı Zekeriya Öz'ü tatile gönderdiği iddiaları üzerine inceleme başlattı

Büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrası AKP Hükümeti ile Fetullah Gülen Cemaati arsındaki savaş savcılar cephesine taşındı.

AKP Hükümeti’nin şimdiki hedefi Zekeriya Öz.HSYK (Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu) Zekeriya Öz hakkında Dubai’de lüks bir otelde yaptığı tatille ilgili haberleri ihbar kabul ederek inceleme başlattı.

HSYK 3.Dairesi savcı Öz hakkındaki incelemenin soruşturmaya dönüşüp dönüşmeyeceği karara bağlanacak.

AKP Hükümeti’nin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’da aralarında AKP’li üç Bakan ve Bakan çocuklarıyla, AKP’ye yakın ünlü işadamlarının  da deşifre olduğu büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla ilgili soruşturmayı yöneten savcıları hedef göstermişti.

Bozdağ, “Soruşturmanın gizliliğini ihlal eden savcılar hakkında Başbakan Yardımcısı olarak Adalet Komisyonu huzurunda suç duyurusunda bulunuyorum” açıklamaları doğrultusunda daha önce Öz ve İstanbul Cumhuriyet Savcısı Celal Kara ile ilgili inceleme başlatmıştı.Savcı Zekeriya Öz’e yönelik suçlamalara ağırlık verilen şu günlerde basında da bu konuyla ilgili çarpıcı iddialar da ortaya atılmaya başlandı. Takvim ve Sabah gazetelerinde yer alan iddialara göre Zekeriya Öz ve yanındaki sekiz kişilik bir kafileyle birlikte Dubai’ye 17 Ekim 2013 Perşembe günü Fly Ekspress isimli acente ile gitti. Savcı Öz ve beraberindekileri acentenin VIP servisine bağlı çalışanlar karşıladı, lüks bir araçla deniz kıyısındaki beş yıldızlı Jumeriah Zabeel Saray Oteli’ne geçildi.

Dubai Jumeirah Zabeel Saray Otel’in kayıt defterinde yazılı, “Mr. Zekeriya Oz & Family” (Bay Zekeriya Öz ve ailesi) ibaresi dikkati çekti. Çift yataklı 5 ayrı odada kalan Öz ve beraberindekilerin her bir öğün yemeği için otele 2 bin 604 dolar ödendi. Öz ve beraberindekiler çölde safari keyfi de yaptı. Öz, 22 Ekim Salı günü İstanbul’a döndü. Fly Ekspress firması, Öz’ün 6 günlük oda ücreti ve VIP karşılama bedeli olan 16 bin 377 doları 7 Ekim’de İstanbul Ataşehir merkezli bir inşaat şirketine fatura etti. İnşaat şirketinin Öz ve yanında bulunan misafirinin bir haftalık Dubai seyahati için Fly Ekpress firmasına ve otele toplamda 31 bin 588 dolar (Yaklaşık 68 bin 500 TL) ödediği iddia edildi.

Başbakan Erdoğan’ın da üzerinde durduğu ve gündeme ısrarla getirdiği Dubai tatilinin faturasını bir inşaat şirketinin ödediğine yönelik iddialarla karşı karşıya kalan savcı Zekeriya Öz, Dubai’ye kendi parasıyla gittiğini açıkladı.Tüm iddialar gündemdeyken büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan Ali Ağaoğlu serbest bırakılması sonrası sessizliğini bu konuda bozdu ve savcı Öz’ü tatile kenbdi şirketinin gönderdiğini söyledi.

Savcı Zekeriya Öz’de AKP’li 3 Bakan ve Bakan çocukları ve yandaş işadamlarına yönelik operasyonlar sonrası açıklama yaptı. İddialar konusunda, “Dubai’ye ailemle birlikte gittim. Masrafları kendim karşıladım. İddialar yalan” dediği öğrenildi.Bu açıklama üzerine İş adamı Ali Ağaoğlu’nun konuyla ilgili açıklamasında da şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu ağırlama 15 yıldır bölgede yerleşik bulunan ve son 2 yıldır Körfez bölgesindeki faaliyetlerimizi yürüten temsilciliğimiz tarafından gerçekleştirilmiştir. Dubai’de bulunan bu temsilciliğimiz yalnız grubumuz şirketlerine değil, tüm iş dünyamızın hizmetine sunduğumuz, ülkemize büyük katma değer kazandıran ve oldukça önemli ekonomik işbirliklerinin geliştirilmesine zemin hazırlayan bir temsilciliktir. Dubai temsilciliğimizin, Sayın Savcı ile çok öncelere dayanan tanışıkları çerçevesindeki bu ağırlama temsilcimizin inisiyatifiyle gerçekleşmiş olup bilgimiz dahilindedir.”

HSYK 3. Daire, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı’nın Akkaş’ı soruşturmadan alması ve Öz’ün Dubai’de bir otelde konaklamasıyla ilgili basında çıkan haberlerle ilgili iddiaları incelemek üzere bugün toplanacak. Dairenin ayrıca, İstanbul ve Hatay’da yaşanan soruşturmalar sırasında  savcıların emirlerini uygulamadığı iddia  edilen en üst dereceli adli kolluk amirlerinin suç işleyip işlemediği hususunda da bir karar vermesi bekleniyor.

HSYK 3. Daire, Bozdağ’ın Öz ve Kara hakkındaki suç duyurusuyla ilgili incelemesini henüz bir karara bağlamazken. HSYK’nın bu konudaki toplantısını yarın yapması bekleniyor.  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com