HSYK'da ilk operasyon

HSYK'da ilk operasyon
Bekir Bozdağ'ın ilk katıldığı HSYK toplantısında 1 No'lu Daire'nin üyelerini değiştirdi.

Hükümet, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) krizinde dün önemli bir mevzi kazandı. Yasa ya da Anayasa değişikliğini beklemeden, HSYK içi operasyonla büyük ölçüde kontrolü eline aldı. Hakim ve savcı atama, görevden alma yetkisine sahip HSYK’nın 1 No’lu Dairesi’nin üyeleri değiştirildi. 1 No’lu Daire, hükümetin istediği gibi şekillendi. Şimdi yargıda atama ve görevden alma furyası bekleniyor. 17 ve 25 Aralık operasyonunda görev alan hakim ve savcılar ile İzmir, Adana başsavcıları başta olmak üzere çok sayıda ismin yer değiştirmesi bekleniyor. HSYK’daki değişimde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün devreye girmesinin etkili olduğu da söyleniyor. Cumhurbaşkanı Gül’ün atadığı 3 isimle beraber, 13 ismin ‘blok’ halinde hareket ettiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Gül’ün, önceki gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve muhalefet liderleriyle Köşk’teki görüşmesinin HSYK’ya formül arayışlarını hızlandırdı. Gül’ün, Adalet Komisyonu’nda görüşülen HSYK düzenlemesine tepkili olduğu ve “Önüme getirmeyin” sözleriyle veto sinyali verdiği biliniyor. Gül’ün, Anayasa değişikliğini işaret etmesinden sonra iktidar ile muhalefet arasında görüşmeler başlamıştı. AKP, komisyonda görüşmesi süren düzenlemeyi elde hazır tutarken yeni bir hamleyi dün yaptı.

Adalet Bakanı Bozdağ ile Müsteşar Kenan İpek’in ilk kez katıldığı HSYK toplantısında, 17 ve 25 Aralık operasyonları ile yargı ile hükümet arasında yaşanan krizi yakından ilgilendiren değişime gidildi. HSYK’nın en önemli yeri olan 1 No’lu Daire’nin üye dağılımı değiştirildi. Bakanın teklifiyle AKP’nin istediği iki isim 1 No’lu Daire’ye kaydırıldı. Böylece, hakim ve savcılar üzerinde istediği değişimi yapma yetkisine sahip olan daire, AKP’nin istediği şekilde değişti.

Bu kararın alınmasında HSYK içindeki ‘ittifak’ların etkili olduğu söyleniyor. Yüksek yargıdan gelen üyeler ile Köşk’ün atadıkları ve aralarında Başbakan Erdoğan’ın ‘korsan bildiri’ dediği Adli Kolluk Yasası’na karşı imza veren kimi HSYK üyelerinin de Bakan Bozdağ ile birlikte hareket ettiği öğrenildi. HSYK içerisinde bazı üyelerin Ergenekon, Balyoz, şike davalarına ‘yeniden yargılama’ beklentisi ile iktidara destek verdiği tahmin ediliyor. 1 No’lu Daire’deki değişim olursa, Meclis’teki yasal düzenlemeden vazgeçileceğini düşünen üyelerin de böylesi bir değişikliğe sıcak baktığı gelen bilgiler arasında. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com