HSYK'dan İstifa Etmeyen Ertosun Konuştu!

HSYK'dan İstifa Etmeyen Ertosun Konuştu!
HSYK'nın istifa etmeyen tek asıl üyesi olan Ali Suat Ertosun, “İstifa haktır, istifa etmemek de haktır..

Kurul'un tek hafızası benim. Kalıp üyelere HSYK'nın neden değiştirildiğini anlatacağım” dedi.
HSYK'nın istifa etmeyen tek asıl üyesi Ertosun: Hafızayım gelenlere anlatacağım.

22 kişilik yeni kuruldan tüm taleplerin “otomatik” geçmesi halinde ayrılabileceğini de söyleyen Ertosun, şöyle konuştu:

Halka karşı görevim
“Bu kurulun en büyük eksikliği belleğinin olmaması. O anlamda, kurulun kalan tek hafızası benim. Bilgi ve birikimlerimi gelecek olan çok değerli arkadaşlara aktaracağım. Artık anayasa değişikliğini tartışmanın anlamı yok. Yargıtay’dan, Danıştay’dan, akademisyenlerden çok değerli yeni arkadaşlar gelecekler. Tecrübeleri olmayacak. Bu Kurul’un belli bir işleyişi ve kuralları var. Kurul’un işleyişini, nelerin yapılıp, nelerin yapılamadığını ve nelerin engellendiğini anlatacağım.

İki yıl öncesine kadar HSYK hiç gündemde yoktu. Bu HSYK’nin yapısı ne oldu da değiştirildi. Bu konular neden gündeme geldi anayasa değişikliğine kadar gidildi. Bunları söyleyeceğim. Bunun hem görevim hem de halka karşı sorumluluğum olduğuna karar verdim.

İstifa da ederim
Arkadaşlarla uzun uzun değerlendirdik. İstifa herkesin kendi kararı. Her kişi münferit olarak istifa konusunda karar verdi. Hepsinin kararına saygı duyuyorum. Biz bir mücadele başlattık. Ben kalıp devam etme kararı aldım. Gecikmiş bir karar diye eleştirenler oldu. Geçen yıl istifa edilseydi, bu Kurul oluşturulmayacak mıydı?

Benim fikrim kalan iki yılımı doldurmak. Ama baktım hiçbir şey yapılamıyor, kurul işlemiyor, bakanlıktan gelen tüm talepler otomatik olarak kabul ediliyor o zaman istifayı düşünürüm. Benim sorumlu olduğum kesim var. Seçilip geldiğim Yargıtay’ın da fikrini alıp kurulda mücadeleye devam edip etmeme konusunda karar veririm.

Adalet Bakanlığı’nın açıklamasındaki istifaların ‘HSYK üyeliği seçimlerini etkilemeye, Yargıtay ve Danıştay’daki geleceğe dair beklentilere dönük olduğu’ iddiasını haksız buluyorum. Herkesin belli yerlere aday olma hakkı var. Bu arkadaşlarımız belli saygınlıkları olan ve aday olmaya layık olan insanlardır.

Mücadele lazım
HSYK ön taslağı konusunda kurulun hazırladığı görüşler 10 günlük titiz bir çalışmanın ürünü. Herkesin bu eleştirileri okuması gerektiğine inanıyorum. Bu ön taslağın bu şekilde yasalaşmaması için mücadele etmek lazım.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com