HSYK'den çifte standart

HSYK'den çifte standart
Birçok konuda resen inceleme başlatan hsyk, Mustafa Balbay’ın bilgisayarının iade edilmemesiyle ilgili şikâyet olmadığı için hâkim ve savcılarla ilgili işlem yapmamış.
HSYK, bazı hâkim ve savcılarla ilgili şikâyet beklemeden doğrudan soruşturma ve inceleme başlatırken, gazetemiz yazarı, CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Balbay’ın el konulan bilgisayarının gerekli incelemeler yapıldıktan sonra gecikme olmaksızın iade edileceğine ilişkin
Ceza Muhakemesi Yasası hükmüne karşın buna uymayan hâkim ve savcılarla ilgili “şikâyet” olmadığı g e r e k - çesiyle bir işlem yapılmadığını bildirdi. Balbay’ın avukatı Mehmet İpek, bu durumun tüm yargılama süresince dile getirildiğini, HSYK’nin şikâyet olmaksızın doğrudan inceleme ve soruşturma yapabileceğini söyledi. CHP Milletvekili Gürkut Acar, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e Ergenekon davasında savcılar hakkında, “dava konusu olmayan ve özel hayatı ilgilendiren konuların iddianameye alınması gerekçesiyle” yapılan şikâyetlerde ne işlem yapıldığını sordu. Acar’ın soru önergesini yanıtlayan Ergin, HSYK 3. Dairesi’nin, bu konuyla ilgili şikâyetler üzerine bazı dosyalarda soruşturmaya gerek olmadığı, bazılarının işleme konulmamasına karar verildiğini bildirdi. Basın ve yayın organlarında yer alan ve disiplin yönünden işlem yapılmasını gerektiren haberler üzerine bir kısım incelemelerin resen başlatıldığınıkaydeden Ergin, konuyla ilgili bir dosyada inceleme izni verildiğini, incelemenin halen devam ettiğini belirtti.
 
Şikâyet çok sonuç yok
 
Ergenekon hâkim ve savcılarıyla ilgili yapılan suç duyurularıyla ilgili hangi işlemlerin yapıldığı sorusuyla ilgili olarak Ergin, davada görevli savcı ve hâkimlerin tamamına yakınının  birçok konuda şikâyetedildiklerini, istatistik tutulmadığı için kaç farklı konuda ihbar ve şikâyet bulunduğunun tespit edilemediği bilgisini verdi. Ergin, bu ihbar ve şikâyetlere bağlı olarak toplam 80 ayrı dosya açıldığı, 5 dosyada inceleme izni verildiği ancak yapılan incelemenin sonucunda soruşturmaya yer olmadığına karar verildiği, 3 dosyada ise incelemelerin halen devam ettiğini bildirdi. Acar, Ceza Muhakemesi Yasası’nın 134. maddesi kapsamında el konulan bilgisayar ve bilgisayar kütüklerinin kopyasının alınmasından sonra iadesinin açık hüküm olmasına karşın Balbay’ın bilgisayarının iade işlemini yapmayan yargı mensupları hakkında işlem yapılmamasının gerekçesini de sordu. Ergin, konuyla ilgili olarak HSYK 3. Dairesi’ne ulaşan herhangi bir şikâyet bulunmadığını bildirdi. (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com