HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanun teklifi

HSYKnın yapısında değişiklik öngören kanun teklifi
TBMM Genel Kurulu'nda kapalı oturuma son verildi, teklifin açık oturumda görüşülmesine devam ediliyor

TBMM (AA) - HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanun teklifinde AK Parti'nin önergeleriyle bazı değişikliklere gidildi. Kabul edilen bir önergeyle, HSYK Genel Kurulu, üye tamsayısının salt çoğunluğuyla toplanacak ve salt çoğunluğuyla karar alacak.

Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni görüşen TBMM Genel Kurulu, dün saat 14.00'te başladığı mesaisinde 19 saate ulaşıldı. CHP'nin önergesiyle saat 05.00'te kapalı oturuma başlayan TBMM Genel Kurulu, saat 06.55'te tekrar açık oturuma geçti. 

Teklif üzerinde gece boyunca yapılan görüşmelerde, AK Parti'nin bazı değişiklik önergeleri kabul edildi.   

AK Parti'nin kabul edilen önergesiyle, HSYK dairelerinin kararlarına karşı yapılan itirazları inceleyip karara bağlamak görevini HSYK Genel Kurulu'nun görevleri arasından çıkaran düzenleme geri alındı. Böylece HSYK Genel Kurulu, yürürlükteki kanunda olduğu gibi dairelerin kararlarına karşı yapılan itirazları karara bağlayacak. 

AK Parti önergesiyle, HSYK'nın birinci ve ikinci dairelerinin 5'er, üçüncü dairenin 11 üyeden oluşmasını öngören düzenleme de teklif metninden çıkarıldı.  

HSYK Üçüncü Dairesi'nin, hakim ve savcıların görevlerinden dolayı veya görevleri sırasında suç işleyip işlemediklerini, hal ve eylemlerinin sıfat ve görevleri icaplarına uyup uymadığını kurul müfettişleri veya müfettiş yetkilerini haiz kıdemli hakim veya savcı eliyle araştırma ve gerektiğinde haklarında inceleme ve soruşturma işlemleri için teklifte bulunma görevine, inceleme ve soruşturma yapılmasına yer olmadığına ilişkin işlemler de eklendi. 

HSYK Başkanı olan Adalet Bakanının tetkik hakimi olma şartlarını taşıyan hakim ve savcılar arasından kurulda çalıştırılmak üzere geçici görevlendirme yapmasına imkan veren düzenleme tekliften çıkarıldı. 

 

-Teftiş Kurulu Başkana karşı sorumlu olacak

 

AK Parti'nin kabul edilen başka bir önergesiyle, Teftiş Kurulu başkan yardımcısı sayısı ikiden üçe çıkarıldı. Önergeyle ayrıca, Üçüncü Daire Başkanının gözetiminde görev yapan Teftiş Kurulu Başkanının, HSYK Başkanının gözetiminde görev yapması, Teftiş Kurulu Başkanının HSYK Başkanına karşı sorumlu olması ve Teftiş Kurulunun, HSYK tarafından değil HSYK Başkanı tarafından verilen benzer görevleri yerine getirmesi kabul edildi. 

Kurul müfettişlerinin İkinci Daire yerine Birinci Daire tarafından gösterilecek adaylar arasından Genel Kurul tarafından atanmasına ilişkin önerge de kabul edildi. 

Teftiş Kurulu Başkanının yıllık teftiş programı taslağını, 3. Daire'ye sunmasına ilişkin önergenin kabul edilmesiyle mevcut kanun hükmüne dönülmüş oldu. 

 

-Genel Kurul'un toplanma şartında değişiklik

 

Teklif; Yargıtay, Danıştay ve Türkiye Adalet Akademisi genel kurullarından ve birinci sınıf adli ve idari yargı hakim ve savcıları arasından seçilecek Kurul üyeliği için, seçilecek asıl ve yedek üyelerin toplam sayısı kadar aday için oy kullanılmasını öngörüyordu. Yüksek yargıda yapılacak seçimde bir aday için oy kullanılmasına ilişkin değişiklik önergesi kabul edildi. 

HSYK Genel Kurulu'nun toplantı yeter sayısında da değişikliğe gidildi. Mevcut kanuna göre en az 15 üyeyle toplanan ve üye tamsayısının salt çoğunluğuyla karar alan HSYK Genel Kurulu'nun, üye tamsayısının salt çoğunluğuyla toplantısı ve karar alması kabul edildi. Gündemdeki işlerden birinin sırasından önce ya da sonra görüşülmesi, ertelenmesi veya gündemden çıkarılması aynı usule tabi olacak. 

Teklifin görüşülmesine devam ediliyor. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com