HSYK'ya Adalet Bakanlığı'ndan sansür!

HSYK'ya Adalet Bakanlığı'ndan sansür!
HSYK’nın operasyonu yöneten polise karşı yapılan baskıları kamuoyuna açıklaması AKP iktidarı tarafından rahatsızlık yarattı

HSYK’nın (Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu) ‘büyük rüşvet ve yolsuzluk’ operasyonuyla ilgili polis üstünde baskı oluşturmaya yönelik olarak ‘Adli Kolluk Yönetmeliği’nin değiştirilmesiyle ilgili yaptığı açıklamadan Adalet Bakanlığı rahatsız oldu.HSYK’nın operasyonu yöneten polise karşı yapılan baskıları kamuoyuna açıklaması AKP iktidarı tarafından rahatsızlık yarattı.

Harekete geçen HSYK Başkanı ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, daha önceki bakanlar dönemin de gönderilen ‘Yetki devri’ yazısında değişiklik yaptı. ‘Yetki Devri Yenilenmesi’ yazısıyla bakanın, kurula gönderdiği metinde; “Kurulu yönetme ve temsil etme yetkisi Başkan’a ait olduğundan, HSYK adına yapılacak basın açıklamalarının Başkan tarafından yapılması hususlarında bilgi ve gereğini rica ederim” ifadelerine ye verildi.Türkiye’yi sarsan büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda görev yapan polislerin, aralarında AKP’li Bakan çocuklarının ve ünlü işadamlarının olduğu suç örgütüne karşı mücadelesinin önü, ‘Adli Kolluk Yönetmeliği’ nin değiştirilmesiyle kesilmek istenmişti.HSYK’nın Danıştay başta olmak üzere, süren davalara veya savcılara destek niteliğinde açıklama yapması yasaklandı.

Başbakan Erdoğan’ın da gündeminde HSYK’nın yaptığı açıklama vardı. Erdoğan, Manisa gezisinde konuştu.

Erdoğan, HSYK ilgili de önemli mesajlar vermiş ve şöyle demişti:“Bir tane savcı bulacaksın, diğerlerinin emir komutasında yurt içinden yurtdışından el ele bir kumpas. Başsavcının açıklamasını duydunuz değil mi? ‘Bir savcı olarak sen nasıl olur da medyaya belge bilgi sızdırırsın’ diyor. Bu başsavcı bu ülkenin başsavcısı. Ben yargıdaki, dürüst, samimi hakimleri, savcıları tenzih ederim ama şunu bilin ki maalesef yargının içinde de çürükler var. Yürütmenin yok mu?

Yürütmenin içinde de var. Bunları buldukça temizledik, biz temizliyoruz ama yargının da temizlemesi lazım. Bunu kim yapacak HSYK’nın yapması lazım ama şimdi bakıyoruz ki HSYK da yetkilerini farklı kullanmaya başladı. Nedir o, işte Danıştay’a bir adli kolluk davasında bakıyorsunuz ki HSYK hemen Başsavcının açıklamasından sonra Anayasa’nın 138. Maddesini çiğnemek suretiyle kalkıyor, Danıştay’ı baskı altına alıyor.


Burada bir yanlış yaptık. Nedir o yanlış? HSYK, onu da yargılayan, denetleyen bir mekanizma vardı. Biz dedik ki demokrasinin gereğini yapalım ve millete gittiğimizde Adalet Bakanlığı’nın elinde olan bu yetkiyi kalktık devrettik. Orada yanlış yapmışız. Eğer şu anda Anayasayı değiştirecek bir güce sahip olduğumuz anda evet bu yetkiyi değiştirmek durumundayız. Çünkü kimsenin denetimsiz kalmaması gerekir. Yani bu ülkede Başbakan denetlenecek, Bakanlar denetlenecek, parlamento üyelerinin tamamı denetlenecek, bu beyler denetlenmeyecek. Demek ki olmuyor bu iş. Bunların da denetlenmesi lazım.”

Büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla HSYK ile savcılar üzerinden yürüyen gelişmelere de değinen Twitter hesabından değerlendirme yapan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce: ‘Süreci bulandırarak, hâkimleri, savcıları tehdit ederek hiç kimse bir yere varamaz. 21 Nisan 2009- Recep Tayyip Erdoğan.’ İfadesini takipçileriyle paylaştı.İnce’nin bahsettiği konuşmaya göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 21 Nisan 2009 tarihinde partisinin Meclis Grup konuşmasında Ergenekon soruşturması kapsamında son göz altılarla ilgili değerlendirmelerde bulunmuş, Ergenekon soruşturması ile ilgili ciddi suçlamaların yapıldığını belirtmişti. Erdoğan, “Ortada son derece çirkin ağır suçlamalar var. Bırakalım yargı işlesin. Bırakalım hukuk işlesin. Bırakalım ak ile kara belli olsun. Süreci bulandırarak, savcı ve hakimleri tehdit ederek kimse bir yere varamaz” ifadelerini kullanmıştı. Bu süreci siyasetle ilişkili göstermek, bu süreç üzerinden siyasi rant elde etme gayretine girmek sorumsuzca bir yaklaşım.Yargıya sadece yardımcı oluruz. Yargının görevini üstlenmeyiz. Adaletin hızlı biçimde tecelli etmesini sağlamak için üzerimize düşeni yapıyoruz. Adli yargılamayı siyasetle ilişkilendirmek doğru değildir. Adaletin işlemesi için yardımdan başka bizim bu konuya müdahale etmemiz söz konusu olamaz” demişti.  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com