HTC'den Apple'a karşı çifte zafer

HTC'den Apple'a karşı çifte zafer
ABD’de Samsung ve Google’a karşı patent davalarında zafer kazanan Apple, İngiltere’de benzer bir davada HTC’ye yenildi.

Elektronik üreticilerinin mobil cihaz savaşları son sürat devam ediyor. İngiltere'de görülen en son patent davasında, Yüksek Mahkeme, "kaydırarak kilit açma" özelliği üzerindeki patent ihlali başvrusunda Apple'ı haksız buldu.

PATENT İHLALİ SUÇU GEÇERSİZ BULUNDU

Mahkeme, 81 sayfalık kararında, fotoğraf yönetimi ve kaydırarak kilit açma patentlerinin de dahil olduğu üç patentin ihlal edildiğine yönelik suçlamanın geçersiz olduğunu belirtti. Apple, söz konusu patentlerin HTC'nin akıllı telefon ve tabletlerinde kullanıldığını öne sürmüştü.

BİLGİSAYAR YAZILIMI PATENTE SAHİP OLAMAZ

Mahkemenin yargıcı, HTC cihazlarında kullanılan Android 2.3 işletim sistemine (Gingerbread) dahil bir çoklu dokunmatik yazılımının patent haklarını ihlal ettiği iddiasını da reddetti. Yargıç, yazılımın bir bilgisayar programı olduğunu belirterek, patente sahip olamayacağına karar verdi.

HTC, Apple'a karşı alınan zaferin ardından yaptığı açıklamada, "Mahkemenin aldığı karardan memnunuz. Bu karar, Apple'ın gelecekte bize karşı yapacağı suçlamaların da asılsız olacağını gösteriyor" dedi. Apple, konu hakkında yorum yapmadı.

DÖRT KITADA SAVAŞ

Apple, yıllardır en büyük rakibi kabul edilen Samsung başta olmak üzere Google, HTC ve Motorola gibi Android tabanlı mobil cihaz üreten şirketlerle dünyanın dört bir yanında patent savaşları veriyor.

Apple, geçtiğimiz ay Motorola ve HTC'nin bazı akıllı telefon modellerini ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu'nun (ITC) kararıyla bu ülkenin piyasasına girmekten alıkoymuştu. Geçtiğimiz hafta alınan iki kararla, Google Nexus ve Samsung Galaxy Tab 10.1'in de ABD'de satışı yasaklanmıştı. 2011'de ise aynı tabletin Almanya ve Avustralya'daki satışı üzerinden iki şirket arasında yine patent kavgası çıkmıştı.

İngiltere'deki hezimetin öncesinde, Apple ITC'nin verdiği benzer bir kararla da hayal kırıklığına uğramıştı. Her ne kadar ABD mahkemeleri ve ITC'nin Apple çıkarlarını koruduğu düşünülse de, bu hafta başında komisyon HTC telefonlarının nakliyatının durdurulması talebini reddetti. Komisyon, bu kararın alınabilmesi için yeterli delil sunulmadığını ifade etti. (BRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com