Hububat ve baklagil ürecilerine prim

Hububat ve baklagil ürecilerine prim
Bakanlar Kurulu Kararına göre yurt içinde 2009 yılında üretilen buğday, arpa, çavdar, yulaf, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimek üreticilerine satış belgesinin ibrazı şartıyla kilogram başına destekleme primi ödenecek.

Bakanlar Kurulu Kararına göre yurt içinde 2009 yılında üretilen buğday, arpa, çavdar, yulaf, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimek üreticilerine satış belgesinin ibrazı şartıyla kilogram başına destekleme primi ödenecek.
Kütahya İl Tarım Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, destekleme priminden kamu tüzel kişileri hariç, 2009 yılında Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)'nde özlük, ürün, arazi bilgileri kayıtlı olan gerçek ve tüzel kişiler yararlanacaklar. Başvuru sahibinin toplam prim ödemesinin kontrolünde ÇKS'deki bilgiler dikkate alınacak. Prim ödemelerine esas arazi büyüklüğü, başvuru sahibinin ÇKS'de kayıtlı arazisinin büyüklüğünü aşamayacak.
Prim ödemeleri için başvurular ilgili tarım kredi kooperatifine, tarım kredi kooperatifinin örgütlenmesinin bulunmadığı yerlerde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine yapılacak. Başvuruda bulunanlardan bu kooperatiflere ortaklık şartı aranmıyor. ÇKS belgesi ve satış belgeleri tarım kredi kooperatiflerine ibraz edilecek. Gerekli kontrol ve hesaplamalar tarım kredi kooperatiflerince yapılmak suretiyle, alıcıların adı-soyadı veya unvanı ile kimlik numarası ve satış tutarlarını da içerecek şekilde düzenlenecek icmaller T.C. Ziraat Bankası A.Ş.'ye gönderilecek. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. gerekli kaynağı Tarım ve Köyişleri Bakanlığından talep edecek. Gerekli kaynağın Tarım ve Köyişleri Bakanlığından T.C. Ziraat Bankası A.Ş.'ye aktarılmasını müteakip, banka tarafından bir gün içerisinde hububat ve baklagil üreticilerinin destekleme primi, üreticilerin açmış oldukları hesaba aktarılacak.
Haksız yere yapılan destekleme ödemeleri, ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak gecikme zammı ile birlikte, anılan Kanun hükümlerine göre geri alınacak. Haksız ödemenin yapılmasında ödemeyi sağlayan, belge veya belgeleri düzenleyen gerçek ve tüzel kişiler, geri alınacak tutarların tahsilinde müştereken sorumlu tutulacak. Ayrıca, destekleme priminden yararlanmak üzere sahte veya içeriği itibarıyla yanıltıcı belge düzenleyen ve kullananlar ile borsada gerçek dışı fiyatla alım satım tescili yaptırdığı anlaşılan üreticiler, beş yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmayacaklar.
Üreticilerin bu desteklemeden yararlanmaları için en yakın İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com