Hububattaki düşük rekolte çiftçiyi üzdü

Hububattaki düşük rekolte çiftçiyi üzdü
Simav ilçesinde, bu yıl hububat rekoltesinin azaldığı bildirildi.

Simav ilçesinde, bu yıl hububat rekoltesinin azaldığı bildirildi.
Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl ilçe genelinde 245 bin hektar alana buğday, 81 bin hektar alana arpa olmak üzere toplam 326 bin hektar alanda hububat ekimi yapıldığını belirtti.
Hububat ekili alanlarda hasat işlemine başlandığını ifade eden Bütüner, nisan, mayıs ve haziran aylarında ilçede etkili olan sağanak ve dolunun rekolteyi olumsuz etkilediğini söyledi.
Aşırı yağışlar ve dolu yüzünden buğday ve arpa başaklarının yere doğru büküldüğünü, bunun sonucunda danelerin gelişemediğini anlatan Bütüner, ''Geçen yıl 90 bin ton civarında buğday ile 30 bin ton civarında arpa hasat edildi. Bu yıl hem buğday hem de arpada yüzde 30 dolayında bir rekolte düşüklüğü bekliyoruz. Bu durum çiftçimizi üzüyor. Fiyatlar biraz iyi ama istenilen düzeyde değil. İlerleyen günlerde fiyatların daha da yükselmesini bekliyoruz. Amacımız, düşük rekolteyi yüksek fiyatla kapatmak. Çiftçi başka türlü teselli olmaz'' dedi.

-ÇİFTÇİLERE ''ANIZ YAKMAYIN'' UYARISI-

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Ceylan, hububat hasadının başlaması nedeniyle çiftçilerin hasat sonrası tarlada kalan anızları yakmamaları konusunda uyarı yaptı.
Ceylan, anız yakmanın toprağa zarar verdiğini ve yasak olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:
''Anız yakmak üründe verim düşüklüğü meydana getirir. Buradan çıkan duman havaya karbonmonoksit salar, havayı kirletir ve küresel ısınmayı tetikler. Anız yakmak yerine üreticiler tarlalarında sürüm işlemi yapabilirler. Bu daha akılcı bir çözümdür. Böylelikle ürünün sapları toprağa karışır ve organik gübre görevi görür. Anız yakmanın toprağa ve ürüne hiçbir faydası olmadığı gibi, zararları çoktur. Anız yaktığı tespit edilen üreticilere para cezası uygulanacaktır.''


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com