Hücre Evi Davasında Karar!

Hücre Evi Davasında Karar!
Toplamda 19 yıl ceza verildi..

Ankara'nın Kurtuluş semtinde ''hücre evi'' olarak kullanıldığı savunulan bir eve düzenlenen operasyonla ilgili soruşturma kapsamında ''terör örgütü DHKP/C üyelerine bilerek ve isteyerek yardım etmek'' suçlamasıyla yargılanan 2 sanıktan biri 12 yıl 9 ay 10 gün, diğeri 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Sezgin Çelik ile avukatı Evrim Deniz Karatana katıldı. Tutuksuz sanık Naime Emlik'in hazır bulunmadığı duruşmada, son sözü sorulan sanık Çelik, ''Herhangi bir örgütle ilişkim yok. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum'' dedi.

Her iki sanığın avukatı Karatana da müvekkillerine atılı suçlamaların sübuta ermediğini ifade ederek, tahliye ve beraat talebinde bulundu. Duruşmaya verilen aranın ardından, mahkeme heyeti kararı açıkladı.

Buna göre, sanık Çelik, ''DHKP/C terör örgütü üyesi olmak'' suçlamasıyla 8 yıl 9 ay, ''sahte resmi belge kullanmak'' suçlamasıyla 4 yıl 10 gün olmak üzere, toplam 12 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Yasak silah bulundurmak suçlamasından beraat eden Çelik'in tutukluluğunun devamı kararlaştırıldı.

Sanık Emlik ise ''örgüt içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte silahlı DHKP/C terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım ettiği'' gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Bu arada, hükmün açıklanmasından sonra sanık Çelik'in, duruşma salonundan ayrılırken, ''Cezalar bizi yıldıramaz'' şeklinde slogan attığı da tutanak altına alındı.

DAVANIN GEÇMİŞİ
Kurtuluş'taki Dedeefendi 1 Sokak'ta DHKP/C mensuplarınca ''hücre evi'' olarak kullanıldığı savunulan eve 2007'de düzenlenen operasyonda ''terör örgütü üyesi olmak ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek'' suçlarından hüküm giyen ve hakkında yakalama emri çıkarılan Kevser Mızrak ölü ele geçirilmiş, operasyonda iki polis memuru silahla yaralanmıştı.

Sanıklar, olaya ilişkin soruşturma kapsamında yakalanmışlardı.
.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com