Hücreden diş üretildi

Hücreden diş üretildi
Bilim insanları dişçilikte çığır açacak bir gelişmeye imza attı. Uzmanlar fare hücrelerinden diş üretti.
Kök hücre yöntemiyle insanın kaybolan dişinin yerine yerleştirilecek diş üretildi. Üretilen hibrid insan-fare dişi mine ile kaplı. Gelecekte tohumu insan çenesine konulacak tohum, düşen dişin yerine çıkabilecek.
 
Teknik insanın dişeti dokusundaki hücreler ve bunların farelerin embriyolarından alınan kök hücrelerle birleşitirlerek elde edilmesyle geliştirildi. Birleştirilen hücre kümeleri yetişkin farenin böbkerlerine nakledildi ve orada bir diş yapısı gibi büyüdü. Deneyde dişin temel yapısını oluşturan minenin de oluştuğu görüldü. 
 
Biyomühendislik dişin üretiminde iki tür hücre kullanıldı. Epitelyal astar yüzel hücre dişeti dokusundan alındı ve mezekimal hücre ise fare embriyosundan alındı. Mezekimal kök hücre değişik doku dizisi içinde gelişebilir. Kemik, kıkırdak ve yağ gibi...
 
Londra King College Dişçilik Enstitüsü'nden Prof. Paul Sharpe "İnsanın dişeti dokusundan türetilem epitelyal hücredişe taç ve kök oluşturmada katı veriyor" dedi. Çalışma Journal Of Dental Research dergisinde yayımlandı.
 
Daha önceki çalışmada embriyonik dişin normal yetişkin bir insanın ağzında gelişme kapasitesi olduğunu gösterdi. Bu dişçilikte etik ve pratik olarak insan embriysununu kullanılabilir. Prof. Sharpe çalışmanın geliştirilmesi için daha fazla deneye ihtiyaçları olduğunu söyledi.(SNK)
Etiketler: , , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com