"Hükmün açıklanmasının geri bırakılması" bu kez mağdur etti

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması bu kez mağdur etti
Yargılandığı bir dava sonucunda cezaya çarptırılan ancak buna ilişkin hükmün açıklanması geri bırakılan genç, bu dava nedeniyle polis meslek yüksek okulundan ilişiğinin kesilmesine karşı Danıştay'da dava açtı

ANKARA (AA) - DURMUŞ KOÇAK - Yargılandığı bir dava sonucunda cezaya çarptırılan ancak buna ilişkin "hükmün açıklanması geri bırakılan" genç, bu dava nedeniyle polis meslek yüksek okulundan ilişiğinin kesilmesine karşı  Danıştay'da dava açtı. 

Muhammed Resül İşıker, avukatı Nihat Kılıç aracılığıyla açtığı davanın dilekçesinde, 6 Şubat 2014'de polis adayı olarak eğitim gördüğü Yozgat Polis Meslek Yüksek Okulundan ilişiğinin kesildiği, gerekçe olarak da Polis Meslek Yüksek Okulları Giriş Yönetmeliğinin adaylarda aranacak özelikleri düzenleyen ilgili maddenin bendinde bulunan "hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak" gösterildiği kaydedildi.

Yönetmelik bendinin hukuka aykırı olduğu, iptal edilmesi gerektiği savunulan dilekçede, İşıker'in, Sincan Çocuk Mahkemesinde "hakaret ve basit yaralama suçundan" yargılandığı, dava sonunda da hükmün açıklanmasının geri bırakılması hükümlerinin tatbik edildiği anlatıldı.

Dilekçede şunlar kaydedildi:

"Müvekkilime verilen ceza "hükmün açıklanmasının ertelenmesi" kapsamında değerlendirilmiş olup kendisine ceza verilmemiş, 3 yıllık denetim süresine tabi tutulmuş, denetimli serbestlik süresinde herhangi bir yükümlülük yüklenmesine yer olmadığına karar verilmiştir.

Dolayısıyla iş bu olay nedeniyle müvekkilim hükümlü gibi sorumlu tutulamaz ve okulla ilişiği kesilemez. Çünkü müvekkilim hükümlü değildir ve herhangi bir ceza da almamıştır. Kesinleşmiş bir cezası da yoktur. Bu nedenle de kendisine hükümlüymüş gibi ceza verilemez."

İşıker'in, denetimli serbestlik sürecinde mahkum değil, sanık olarak durduğu ve mahkum olma şartını kaybettiği savunulan dilekçede, Polis Meslek Yüksek Okulları Giriş Yönetmeliğinin ilgili bendinin iptal edilmesi ve yürütmenin durdurulması talep edildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com