Hukuk arayan halka gaz bombası!

Hukuk arayan halka gaz bombası!
YSK önünde gergin bekleyiş devam ediyor. Sayısı her geçen dakika artan YSK önünde "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganları atılıyor. Polis kitleye tazyikli su ile müdahale etti.

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş itiraz başvuru süresinin bu akşam saat 17:00’ye kadar uzatılması için başvurdu. YSK önünde gergin bekleyiş ise devam ediyor.
Dün geceden bu yana YSK önünde Yenimahalle İlçe Seçim Kurulu önünde kitlelerin bekleyişi sürüyor. YSK önünde "Ankara uyuma oyuna sahip çık" sloganları atılıyor. Sayısı her geçen dakika artan kitlenin en sık attığı sloganlardan biri de "Birleşe birleşe kazanacağız" oldu. YSK önünde "Kurabiye Tayyip" şeklinde sloganlar da atılıyor. Yerel seçim öncesinde yayınlanan tapelerde Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kaydında Çarşı grubu tarfından atılan 'Kurabiye Tayyip' sloganlarına duyulan öfke dile getiriliyor, stadyum inşaatının durdurulabileceği ima ediliyordu.
Oyların yeniden sayılmasını isteyen CHP'liler YSK önünde protesto gösterisi yaptı. Sabah saatlerinde de Yenimahalle İlçe Seçim Kurulu önünde toplanan bir grup CHP'linin bekleyişi sürüyor. Kalabalık artınca polis önlem almak zorunda kaldı.

YSK ÖNÜNDE AÇIKLAMA
Aylin Nazlıaka Saat 15:00'e kadar ilçe başkanlıklarımız ilçe seçim kurullarına itirazda bulundular. Bizim dilekçemiz saat 17:00'ye kadar uzatılması yönünde değil, bu ilçelerde olan tutanakların asılması yönündeydi. Bunun kaldırılmasını istedik. Bu dilekçeyi YSK değerlendirecek. Büyük ihtimalle kaldıracaklar. İlçe Seçim Kurullarına yapılan itirazlar 48 saat içinde değerlendirilir. Bu itirazlar kabul edilirse ile başvuru yapılacak. Süreç 9 Nisan'a kadar sürebilir.

OLAĞAN AKIŞA AYKIRI
İlhan Cihaner ise devletin sahip çıkması gereken vatandaş oyuna yine vatandaş sahip çıkıyor dedi. Cihaner'in açıklaması şöyle "Yurttaşlarımızın tek bir oyunun bile peşine düşüyor. Sandıklardaki bize ait tutanakların tamamı sisteme girildi. Karşılaştırmalar yapılıyor. Tek tek itirazlar yapılıyor. YSK'da oy sayım dökümü yok. Onun için süre var. Bu itirazlar sürüyor. Şu andaki tabloya bakarak net birşey söylemek spekülatif olacaktır. Gökçek'in yaptığı açıklamaları erken buluyoruz. Birkaç gün içinde netleşecek. Çok fazla usulsüzlük var. Kaydırmalar var. Normal seçmen davranışıyla açıklanamayacak şeyler var. Örneğin bazı sandıklardan hiç oy çıkmadığı görülüyor. Muhtar pusulalarının atıldığı zarfların akibeti de var. Bunların hepsi belirsiz hale getiriyor. Vatandaşın oyuna sahip çıkması gereken devlet mekanizması oylara sahip çıkmıyor.

POLİS 'DAĞILIN' UYARISI YAPTI
Açıklamaların ardından kitlenin YSK önünde sloganlarla bekleyişi sürüyor. Sayı arttıkça kitle Mithatpaşa Caddesi üzerine taştı. Çevik kuvvet yolu TOMA'larla kesti. Saat 15:40 itibariyle çevik kuvvet ve 2 TOMA YSK önüne doğru harekete geçti. Polis kitlenin dağılması için anons yaptı. Polisin bu çağrısını yanı sıra TOMA'larla Mithatpaşa Caddesi üzerinde bekleyişini sürdürüyor. TOMA'ların arkasında çevik kuvvet polisi bekliyor. Kitle yolun açılması için çağrı yapıyor.

16:00 Cadde üzerindeki kitle yolu açtı. Ancak polisin cadde üzerindeki barikatı duruyor. Polis kask taktı.

16:03 Polis tazyikli su ile müdahale ediyor. Polis üstgeçitteki kitlenin üzerine dahi tazyikli su sıkıyor.

16:05 Polisin tazyikli suyu kaldırımdaki insanlara da sıkıyor. Polis gaz bombası kullanmaya başladı.

16:10 Polis dağılan kitle ara sokaklarda kovalıyor. Gözaltı ihtimali var.

(SBK)

Gercekgündem

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com