"Hukuk devletinin güvencesi bağımsız yargıdır”

"Hukuk devletinin güvencesi bağımsız yargıdır”
5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Uşak Barosu tarafından Atatürk Anıtı'nda bir tören düzenlendi. Törende Baro Başkanı Avukat Rıza Albay, yargı bağımsızlığının önemine değinerek, “Yargıya gelebilecek tüm müdahalelerin önü kesilecek şekilde yargıda

5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Uşak Barosu tarafından Atatürk Anıtı'nda bir tören düzenlendi. Törende Baro Başkanı Avukat Rıza Albay, yargı bağımsızlığının önemine değinerek, “Yargıya gelebilecek tüm müdahalelerin önü kesilecek şekilde yargıda reform yapılmalıdır”dedi.

Avukatlar Günü dolayısıyla Uşak Barosu tarafından Atatürk Anıtında çelenk koyma töreni düzenlendi. Törene Uşak Barosu avukatları katıldı. Gündemdeki Anayasa değişikliği paketinde olumlu öneriler olduğunu ancak paketin kuvvetler ayrılığı ilkesine uymadığını ifade ederen Rıza Albay değişikliğin tüm güçlerin yürütme erkine eline geçmesini sağlayacağını savundu. Anayasa değişikliği paketinin demokrasi yönetimini, kuvvetler ayrılığını, yargı bağımsızlığını ve hukuk devletini etkisizleştireceğini kaydeden Rıza Albay şunları söyledi; “Türkiye Cumhuriyeti; Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Hukuk devleti; tüm eylem ve işlemleri hukuk kurallarına uygun yönetim biçimidir. Hukuk devletinin güvencesi de bağımsız yargıdır. Yargıya hiçbir yerden müdahale yapılmamalıdır. Yargıya gelebilecek tüm müdahalelerin önü kesilecek şekilde yargıda reform yapılmalıdır. Yargıya hepimiz sahip çıkmalıyız. Bu yargı tüm halkın yargısıdır. Bu nedenle yargıya sahip çıkmak hepimizin hak ve görevdir. Tüm kurum ve kuralları ile işleyen hukuk devletini yaşama geçirebilmemiz için öncelikle bağımsız yargıyı eksiksiz olarak yaşama geçirmeliyiz. Hakim ve savcı eksikliği, personel sıkıntısı, fiziki yetersizlikler ve yargıya yardımcı olan diğer unsurlardaki eksiklikler yönünden sıkıntılar yaşanmaktadır. Görülmekte olan davaların sonuçlanması uzun zaman almaktadır. Bunların bir an önce giderilmesi için gerekli önlem ve düzenlemeler yapılmalıdır. Hakim ve savcı açığı giderilmeli, personel eksikliği de giderilmelidir. Hizmet içi eğitimlere de önem verilerek fiziki ortamların da yargıya yakışır, gereksinimlere cevap verecek şekilde düzenlenmelidir”
Uşak Adliye binasının da yetersiz olduğunu yeni adliye binası inşası ile ilgili tartışmaların yaşandığını da kaydeden Baro Başkanı Rıza Albay şöyle devam etti; “Uzun süredir yeni adliye sarayı yapımı tartışılmaktadır. Ankara yolu üzerinde parsel tahsis edildi. Ancak Şeker Fabrikası yanındaki bu alanın kent merkezinden uzak olması sıkıntılara neden olacaktır. Yeni adliye binasının şehir merkezinde kurulması halkımız için daha yararlı olacağı inancı içerisindeyiz. Bu nedenle eski polis lojmanlarının bitişiğindeki boş bölgenin yeni adliye binası için düşünülmesini öneriyoruz”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com