'Hükümet bir adım dahi atmıyor'

'Hükümet bir adım dahi atmıyor'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün kaçırılmasının gündemi işgal etmesinden ziyade ekonomi alanında önemli gelişmelerin olduğunu vurguladı.
Kılıçdaroğlu, Hüseyin Aygün’ün kaçırılması ve bırakılmasının ardından yaptığı açıklamaların uzun süre gündemi işgal etmesinden rahatsızlık duyduğunu ifade ederek, Türkiye’nin gündeminde daha önemli sorunlar olduğunu ifade etti. CHP lideri, kıdem tazminatı yasasının rafa kaldırılması ile ilgili olarak daha önce yaptığı “geri çekin” çağrısını hatırlatarak, “Çalışmaların durdurulmasını olumlu buluyorum. İşçi sendikaları bu konuda kararlı durdular ve kazandılar” dedi.
 
‘Çiftçi ne olacak?’ 
 
Kılıçdaroğlu, gemi yakıtından alınan ÖTV’lerin kaldırılması ile ilgili olarak da Başbakan Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan’ın aldığı gemiyi hatırlatarak, “Sadece Başbakan’ın değil bakan çocuklarının bir kısmının da gemisi var. Gemi ortaklıkları var. Bunların göz ardı edilmediği bir gerçek. Bu kararda gemiciğin rolü mutlaka vardır” dedi. 
 
Kılıçdaroğlu, “Hükümetin birinci önceliği çiftçi olmalıdır. Çiftçinin akaryakıtından ÖTV kaldırılmalı, KDV kaldırılmalı. Tarım Kanunu’nda milli gelirin en az yüzde 1’inin tarıma destek olarak aktarılacağı yazıyor bunu geçtik yüzde yarımı dahi tarıma aktarılmıyor. Bakın kurbanlıkları yurtdışından ithal ettik şimdi samanı bile yurtdışından ithal eder hale geldik. Türkiye bu duruma düştü” dedi. Orta Anadolu’da çiftçinin elektriğinin borçları nedeniyle kesildiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “300 bin ton patates çürüdü. Üretici perişan durumda ama hükümetten tık yok, umurlarında bile değil. Çiftçiler karayolu kapatıyor isyan ediyor ama hükümet bir adım dahi atmıyor” diye konuştu. 
 
‘Biber gazı bile ithal’ 
 
Türkiye’nin tarım ürünlerinin neredeyse tamamını ithal eder hale gelmesinden rahatsızlık duyduğunu söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Eylem yapan hakkını arayan çiftçilere, halka sıkılan biber gazını bile ithal ediyoruz. Bakan çıkıp halkla alay eder gibi gazın organik olduğunu savunabiliyor. Normal demokrasi ülkelerinde bu bakanlar yerinde oturmamalı. Demokrasilerde bu tarz açıklamalar kabul edilemez.” 
 
Tümüyle aldatmaca
 
İşsizliğin yüzde 8.2’ye düşmesinin de Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan bir aldatmaca olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Hakkari’ye gidin, Edirne’ye gidin, Antalya’ya Samsun’a gidin her yerde bir numaralı gündem işsizlik. İşsizlik sıkıntısı büyüyor. Ancak TÜİK eliyle burada işsizlik düştü aldatmacası yapılıyor. TÜİK 1 ay iş bulup çalışan bir kişiyi işsiz saymıyor. Sanki 1 yıl çalışıyor gibi değerlendiriyor. İş bulmaktan umudunu kesmiş kimseleri dahil etmiyor. Kadınlar iş sahasından çekilerek evlere dönüyor bunlar işsiz olarak görülmüyor. TÜİK’in yaptığı bir oyun var. Mevsimlik fındık, kayısı, tütün işçileri 1 ay çalışıyor daha sonra işsiz kalıyor ama TÜİK’e göre bu kişiler işsiz değil. Böyle bir aldatmaca olmaz” dedi. (NSK)
 
Vatan
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com