Hükümet bürokratı geliyor!

Hükümet bürokratı geliyor!
Kamudaki üst düzey yöneticiler ‘hükümet bürokratı’ oluyor. Bu memurlar hükümetle göreve gelip, hükümetle gidecek.

Hükümetin 657 sayılı Memur Yasası’nda yapacağı ancak bugüne kadar resmi olarak açıklanmayan değişiklikler belli oldu.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında düzenlenen Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı’nda hükümet, 5 kritik maddeden oluşan gündemini memur sendikalarına resmen bildirdi. Hükümet, bu kritik 5 madde hakkında sendikalardan görüş istedi.
 
Vatan’ın haberine göre, hükümetin, bu görüşleri hazırlanacak yasa taslağına yansıtıp yansıtmayacağı bilinmiyor. Ancak hükümet bu düzenlemeleri içeren bir yasa taslağını Meclis’ten geçireceğini de böylece ortaya koydu. 2 milyon memur, artık başında sallanan 5 kritik düzenlemeyle yüzyüze... Çelik’in sendikalardan görüş istediği konuların başında ‘memurun statüsü’ var. Görüş istenen ikinci konu, ‘memura rotasyon’ getirilmesi.
 
YÖNETİCİLERİN DURUMU
 
Bir diğer konu ise daire başkanı üzerindeki kadrolardaki yöneticilerin hükümetle gelip, hükümetle görevden ayrılması. Bakan Çelik’in toplantıda, bu konuya ilişkin olarak, “Bir iktidar geliyor, örneğin istemediği bir müsteşarla çalışmak zorunda. Yerine atama yaptığında ise diğeri mahkeme kararıyla geri geliyor” demesi dikkat çekici bulundu. Dördüncü konu ise kariyer uzmanlıklarının kolaylaştırılması. Örneğin İngilizce bilme şartını kaldırmak veya daha kısa sürede uzman olunmasını sağlamak gibi... Son konu ise sicil yönetmeliği. Bakan Çelik, 6’ncı bir başlığı daha sıralayarak buna da ‘diğer’ başlığı vermiş. Bu madde de görüş istenen listede sınıflandırılmayan konuların yeralacağı belirtiliyor.
 
SENDİKALAR ENDİŞELİ
 
Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı’nda sıralanan başlıklarla ilgili memur sendikalarının önümüzdeki hafta görüşlerini bildirmek üzere Bakan Çelik başkanlığında yeniden bir araya gelmesine karar verildi. Sendikalar konularla ilgili görüş vermek konusunda ise kararsız. Hükümetin görüşlerine rağmen hazırlanacak tasarıya kendi bildiğini yapacağından endişeli. Toplantıda da kendi görüşlerini sözlü olarak kısmen dile getiren bazı sendikalar olduğu öğrenildi. Örneğin rotasyon yerine belli bölgeleri maaş ve ek ödemelerle teşvik edici uygulamaların daha etkili olacağı görüşlerini dile getirdiler. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com