Hükümet dosyaya müdahale etti

Hükümet dosyaya müdahale etti
Amasya Şeker Fabrikası'ndaki yolsuzluk operasyonunda savcı görevden alındı

Amasya Şeker Fabrikası ve Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi’ne yönelik “usulsüzlük ve zimmete para geçirme” iddiaları ile düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 31 kişiden 9’u serbest bırakıldı, 22 kişi ise adliyeye sevk edildi.

Amasya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube  Müdürlüğü ekiplerinin, Suluova’daki Amasya Şeker Fabrikası ile merkezdeki Amasya  Pancar Ekicileri Kooperatifinde, A-B-C şeker sınıfı ile alakalı “usulsüzlük  yapılıp zimmete para geçirildiği” iddialarına ilişkin yürüttüğü operasyonda,  gözaltına alınan ve aralarında iki kurumun eski ve yeni yöneticilerinin de yer aldığı şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

SAVCI GÖREVDEN ALINDI

CHP Amasya Milletvekili Ramis Topal, önceki gün Amasya Şeker Fabrikası’na yönelik başlatılan yolsuzluk operasyonunda bir hafta önce Amasya KOM Müdürü Aziz Batmaz’ın görevden alındığını belirterek, “Hükümetin her yerde yolsuzluk dosyalarına müdahale ettiği gibi Amasya Şeker Fabrikasındaki yolsuzluk dosyalarına müdahale ettiği açıkça gözükmektedir” dedi. Topal, 2012 yılına ait 7 sayfalık Gümrük Müfettişliği raporunda yolsuzluk iddialarının açıkça ifade edildiğini kaydetti.

CHP’li Topal şunları söyledi:

“1 milyon 650 bin kilogram şeker, bir firma ve bölgelere bedelsiz olarak verildiği tespit edilmiştir. Başka bir iddiada ise daha önce yapılan soruşturmada yaklaşık 55 milyon kilogram küspe müfettişlerden gizlenmiş yapılan inceleme sonunda 55 milyon kilograma yakın küspeyi fabrika içerisinden parçalar halinden dışarı çıkarıldığı tespit edilmiştir. Amasya Şeker Fabrikası’nın Yönetim Kurulu Üyeleri ile Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu üyelerinin kendi çıkarları doğrultusunda hukuka aykırı olarak Amasya Şeker Fabrikası’nı suiistimal ettiği müfettişler tarafından tespit edilmiştir.”  (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com