Hükümet ek geliri vatandaştan sağlayacak

Hükümet ek geliri vatandaştan sağlayacak
Maliye, yılın ilk 8 ayında 8.5 milyar liraya ulaşan bütçe açığının gerekçesini vatandaşın sırtına yıktı.
Sebep memurlar: Geçen yılın ilk 8 ayında 2.1 milyar lira fazla veren merkezi devlet bütçesindeki açık miktarı bu yılın ağustos sonuna kadar 8.5 milyar lirayı buldu. Maliye, “Sosyal güvenlik harcamaları arttı, memur zamları hesapları aştı, ondan oldu” dedi.
 
Satış da yok: Bütçe açığının hesapların üzerinde artmasının bir diğer nedeni de özelleştirme gelirlerinin beklenenin altında kalması oldu. Uzmanlara göre ise büyüme yavaşlıyor, tüketim harcamaları geriliyor. Bu durum bütçe gelirlerini daha da aşağı çekecek.
 
Zam gerekçesi artıyor: Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçe açığının yıl sonunda GSYH’nin yüzde 1.5’i olan hedefin üzerinde kalacağını ve bu konuda “düzeltici önlemler” üzerinde çalıştıklarını söylemişti. Hükümet 10 milyar lira “ek gelir” peşinde.
 
Geçen yılın ilk 8 ayında 2.1 milyar lira fazla veren merkezi devlet bütçesindeki açık miktarı bu yılın ağustos sonuna kadar hızla artarak 8.5 milyar lirayı buldu. Temmuz-ağustos dönemine ait bütçe verilerini birlikte açıklayan Maliye Bakanlığı, bütçe açığındaki artışın gerekçelerini, özellikle “devlet memurlarına daha önce öngörülenin üzerinde zam yapılmasına” ve “bütçeden sosyal güvenlik için yapılan ödemelerdeki artışa” bağladı. Bir başka gerekçe de, “özelleştirmede hedefin yakalanamaması” oldu. Sonuçlar, bütçe dengelerindeki bozulmanın temmuz ve ağustos aylarında da devam ettiğini gösteriyor.
 
Maliye’nin açıkladığı verilere göre, bütçe gelirleri ocak-ağustos döneminde yüzde 10.8 artışla 220.5 milyar lira, bütçe giderleri de yüzde 16.3 artışla 229 milyar lira oldu. Faiz dışı fazla yüzde 18 düşüşle 27.7 milyar liraya indi. Bütçe gelirleri temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35.4 artışla 28.1 milyar lira, giderleri yüzde 16.8 artışla 28.3 milyar lira oldu. Faiz dışı fazla 4 milyar lira olarak gerçekleşti. Ağustosta ise bütçe açığı 1.6 milyar lira olurken gelirler yüzde 6.2 azalarak 30.2 milyar lira, giderler yüzde 7.9 artışla 31.8 milyar lira oldu, faiz dışı fazla 4.2 milyar liraya çıktı.
 
Açıklamada, “Personel giderleri ve sosyal güvenlik kurumları devlet primi için yapılan toplam harcamalar, ocak-ağustos döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre 10.5 milyar TL artmıştır. 2012 yılı ocak-ağustos döneminde sağlık, emeklilik ve sosyal yardım giderleri için geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24.6 artışla 44.88 milyar TL transfer yapılmıştır. Bir başka deyişle sosyal güvenlik kurumuna yapılan ödemeler bir önceki yılın aynı dönemine göre 8.9 milyar TL artmıştır. Aynı dönemde sosyal güvenlik primi işveren hissesinin 5 puanlık kısmının hazine tarafından ödenmesi amacıyla yapılan transfer tutarı ise 3.54 milyar TL’dir” denildi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com