Hükümet hem ayrımcı, hem dışlayıcı

Hükümet hem ayrımcı, hem dışlayıcı
MİT yasa teklifi Adalet Komisyonu'nda dün gece kabul edildi. Teklif cuma günü de Genel Kurulda görüşülecek.

8 Şubat'tan bu yana yaşananlar...

Sansursuzhaber.com / Oslo'da gerçekleştirilen MİT-PKK görüşmesinde MİT'çilerin ifadeye çağrıldığı, Başsavcı tarafından doğrulanmıştı. Bu açıklama gündeme bomba gibi düşmüş ve CHP'nin de daha önce suç duyurusunda bulunduğu konu hakkında önemli bir adım da atılmıştı.

CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Oslo görüşmesiyle ilgili olarak Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve eski MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Batum; "Gaziler suç duyurusunda bulunuyorlar. Biz de ayrıca suç duyurusunda bulunacağız. Bu olayı ne Başbakanın ne Hakan Fidan denilen MİT Müsteşarı olan adamın yanına bırakmayacağız. O gencecik şehitlerin aziz hatıralarını ve ailelerini koruyacağız. Bu konuşmaları yapanları ve görevlendirenleri layık oldukları cezaya çarptırana kadar kovalayacağız" diyerek, Türkiye'nin kanayan yarasına parmak basmıştı.

Yine 8 Şubat'ın olaylar zincirini başlatan mihenk taşı, Başsavcının MİT'çilerin ifadeye çağrılmasını doğrulaması olmuştu. Böylece PKK'lılarla Oslo'da görüşen MİT Müsteşarı Hakan Fidan, selefi Emre Taner ve Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'in KCK soruşturmasında şüpheli olarak ifadeye çağrıldığı kesinleşmişti.

Ardından gözler İstanbul Adliye'sine çevrilmişti. Fakat ifadeye çağrılan Mit Müsteşarı Hakan Fidan ve eski 2 MİT'çi Özel Yetkiliyi Savcıya rest çekerek ifade vermeye gitmedi. (bunun MİT kanunlarının 26. maddesine dayanarak yapıldığı konuşuldu!) Ardından kapalı kapılar ardındaki görüşmeler birbirini izledi. Hakan Fidan Köşk'e, Adalet Bakanı Sadullah Ergin Başbabanlığa çıktı. Bu görüşmeleri Genelkurmay Başkanı Özel'in de ziyareti izledi.

MİT'ten karşı atak

Görüşme sonrası net bir açıklama yapılmazken, bu görüşmelerin olağan periyodik görüşmeler olduğu Köşk'ten "bildirildi!" Ardından MİT karşı atağa geçti, Savcıya görev ve yetki açısından itirazda bulunuldu. Yani Savcı, Fidan'ı ifadeye getirtemedi.

MİT'in Başbakanlığı da arkasına alarak Savcılığa karşı "karşı atağa" geçmesi, soruşturma değil, soruşturamama sürecini başlattı. Hükümet'in ayrımcı ve dışlayıcı yönü bu olaylar zincirinde de keskin bir çizgiyle ayrımcılık yarattı ve Hükümet kendi Savcısına da karşı durdu.

Ardından Savcının görevden alınıup alınmayağı tartışmaları başladı. Hükümet bu konuda da kamuoyunu yanıltmadı ve olay savcıyı görevden aldı.

Beklenen son hamle ise dün (15 Şubat 2012) geldi ve Savcı hakkında HSYK inceleme başlattığını açıkladı.

Ayrımcı ve dışlayıcı... Şeffaflık yok...

Muhalefetin, TÜSİAD'ın ve AKP yandaşlığı yapmayan her kesimin-kamuoyunun şeffaflık çağrıları ve kayıt dışı görüşmelerin açıklanması talepleri ise havada kaldı... 

Hükümetin ayrımcı ve dışlayıcılığı, yıllardır raflarda bekletilen yasalar dururken MİT yasasının ivedilikle çıkmasıyla, bir kez daha gözler önüne serildi. Örneğin AKP hükümeti, Genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanlarının görevleriyle ilgili suçlardan ötürü Anayasa Mahkemesi’nde yargılanmasını öngören uyum yasasını 1 yıldır askıda bekletiyor. (NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com