Hükümet iki ateş arasında

Hükümet iki ateş arasında
Suriye krizinin Türkiye’deki mezhepsel fay hatlarını gözönüne serdiği belirtildi.
Financial Times gazetesi, Suriyeli sığınmacıların varlığının, Alevilerin yoğunlaştığı Antakya gibi merkezlerdeki yerli halk arasında tepki yarattığını belirtirken “Türkiye, kendi mezhepsel fay hatları var” dedi.
 
İngiliz gazetesi Financial Times, Antakya’da “Arap Alevi azınlıktan” Naim adlı bir dükkân sahibinin sığınmacılardan yakınırken “Buraya gelip, ‘Alevi mi, Sünni misin?’ diye soruyorlar. Bundan önce böyle bir soru sorulmazdı buralarda” sözlerini yansıttı. FT, haberinde “Suriyelilerin akımı, dini çeşitliliğiyle ünlü bir bölgede gerilim yaratıyor ve zaten sert olan, hükümetin dış politikasına yönelik eleştirileri daha da keskinleştiriyor” yorumunu yaptı.
 
NAİM İSYANCILARI HIRSIZLIK VE ÜLKEYİ BÖLMEKLE SUÇLAMIŞ
 
Kamplarda 100 bini aşkın sığınmacının barındığını, Antakya gibi sınır kentlerinde 10 binlerce sığınmacının da kayıt dışı yaşadığının sanıldığını kaydeden gazete geçen ay Antakya’da bir grup Alevi’nin, Ankara’nın Suriye muhalefetine verdiği desteği protesto amacıyla bir gösteri yaptığını anımsattı. Haberde Arap Alevi azınlıktan Naim’in Suriyeli ailelerle herhangi bir sorunu olmadığını söylese de isyancıları hırsızlık ve ülkeyi bölmekle suçladığı kaydedildi.
 
Birçok Alevi’nin Ankara’nın “Esad karşıtı” tutumundan “derin kuşku” duyduklarını kaydeden gazete, ana muhalefet partisi CHP’nin de, Türkiye’nin Suriye politikasının, Türkiye’nin laik temellerini zayıflattığını söylediğini, tırmanan mehzepçiliğin bir parçası olarak gördüğünü de yazdı.
 
FT, bir Türk hükümet yetkilisinin Antakya’daki gerilimleri, çok küçük sayıdaki insanlar arasındaki bir sorun olarak gördüğünü, sayıların Türkiye’nin Suriye politikası karşıtlarınca abartıldığını belirttiğini, ancak yetkililerin artık kaygılandığı kanıtlarının bulunduğunu bildirdi.
 
“TÜRK HÜKÜMETİ, İKİ ATEŞ ARASINDA SIKIŞTI”
 
Gazete, haberin son bölümünde de Antakya’daki bir Suriyeli eylemcinin “Türk hükümeti iki ateş arasında sıkıştı: Bir tarafta komünistler, Aleviler ve (Suriye) rejimini destekleyenler var, diğer tarafta mülteciler ve mültecilerin haklarıyla ilgilenen uluslararası örgütler var” sözlerini de yansıttı. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com