Hükümet ile Cemaat arasındaki ipler dershane kriziyle koptu

Hükümet ile Cemaat arasındaki ipler dershane kriziyle koptu
Zaman yazarı Hüseyin Gülerce'nin bugün kaleme aldığı yazı, Hükümet ile Cemaat arasındaki anlaşmazlığın adeta manifestosu oldu.

Gülen Cemaati'in medya ayağındaki önemli isimlerinden olan Hüseyin Gülerce'nin yazısı, Hükümet'e mesaj niteliğinde...

Hükümet'in dershaneleri kapatma kararı alması, Cemaat için çizgiyi aşan bir nokta oldu. Gülerce, Hükümet'in bu kararının izah edilemeyeceğini söylerken, bu karara verilen tepkinin Cemaat-Hükümet kavgasının ötesinde olduğunu ifade etti.

Gülerce'nin yazısı, Cemaat'in AKP'ye kırgınlığının ilk kez bu kadar açık ve net bir şekilde ifade edilmiş olmasıyla da önem taşıyor. 

İşte Hüseyin Gülerce'nin köşe yazısından önemli satırbaşları:

"Hizmet insanlarının üzüldüğü, kırıldığı şudur. Dershanelerin kapatılmak istenmesiyle ilgili oluşan algı, koskoca bir camiayı hedefe koyuyor.
 
Bu konuda ikna edici, rahatlatıcı bir çabanın hâlâ gösterilmemesi üzüntü ve kaygı vericidir. Duruş yanlıştır, üslup yanlıştır. Gönüllerin yaralanması karşısındaki suskunluk rencide edicidir.
 
Dua edelim, Yeni Türkiye’yi inşa edeceğine inandığımız yönetici kadrolar, kendilerine ve ülkemize bir yanlış yapmasın…"
 
Hüseyin Gülerce, dershanelerin kapatılacak olmasının hükümet nezdinde izaha muhtaç olduğunu da belirterek şunları not düştü;
 
"Akıl alacak gibi değil. Nereden bakarsanız bakınız, eğitim-öğretim anlayışı, serbest teşebbüs hürriyeti, demokrasi, insan hakları ile kısacası hiçbir şekilde izah edemeyeceğiniz bir gayretle karşı karşıyayız.
 
AK Parti hükümetinin 11 yıllık demokratikleşme iradesiyle çelişen, vesayet zihniyeti ile örtüşen bu tavrını izah etmek çok zor. Allah aşkına bu hükümete destek verenler, Sayın Başbakan’ı samimiyetle destekleyenler, yardımcı olsun. İkna edebilecek bir gerekçe, bir sebep söylesinler… Şahsen ben bu durumu, hâlâ korumakla beraber hüsnü zannımla izah edemiyorum."

Hüseyin Gülerce'nin köşe yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com