Hükümet İsterse YAŞ Kararlarına Uymaz!

Hükümet İsterse YAŞ Kararlarına Uymaz!
Başbakanlığın, 1-4 Ağustos'taki YAŞ öncesinde hazırladığı raporda, “Hükümet, YAŞ kararlarına uymayıp Köşk'e sunulacak kararnamede değişiklik yapabilir” denildi..

KARAR BAŞBAKAN’IN

Yargılanan subaylarla ilgili raporda şu sözler yer aldı: “Bu konuda karar Başbakan’ın. Terfi ve rütbelerin bir yıl dondurulması veya personelin açığa alınması seçenekleri de var.”

‘Hükümetin YAŞ kararlarına uymama hakkı var’

YÜKSEK Askeri Şura’ya (YAŞ) günler kala yargılanan ya da haklarında ‘yakalama’ kararı çıkartılan subayların terfi ettirilip ettirilmeyeceği, devletin zirvesinin de “en önemli mesai gündemi” haline geldi. Başbakanlık’ça hazırlanıp Başbakan Erdoğan’a sunulan raporda “İstenmeyen terfilerin olması halinde hükümetin YAŞ kararlarına uymama hakkının bulunduğu” bildirildi. Hükümetin bunu, terfi ve atamaları düzenleyen YAŞ kararlarını Cumhurbaşkanı’na sunacak kararnamede yapacağı değişiklikle hayata geçirebileceği belirtildi.

Başbakanlık’ta gizlilik içinde yürütülen çalışmanın ardından hazırlanan raporda, hak kazanmış personelin terfi ve rütbelerinin bir yıl dondurulması, açığa alınmaları seçeneği de bulunuyor. Başbakanlık-Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay’ın yürüteceği müzakereler sonucunda YAŞ sonrasında hazırlanacak kararnamede, hak kazanmasına rağmen tutuklanması istenen bazı TSK personelinin terfi ettirilmeyeceği ve bir orta yol bulunacağı konuşuluyor. Gözler, Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ ile gece yarısı bu konuyu görüşen Başbakan Erdoğan’ın YAŞ’ta takınacağı tavra çevrildi. Şûra kararları bir hükümet kararnamesi ile Köşk’e gönderileceği için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kararnameyi onaylamaması mümkün görülmüyor. Bunun için kararname çıkarmayarak terfi ve atamaların önüne geçilmesi yoluna gidilebileceği vurgulanıyor.

Şûra kararları salt çoğunlukla alınıyor

26 Temmuz 1972 tarihli Yüksek Askeri Şûra’nın Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’a göre; şûra üyelerinin terfi işlemleri ile ilgili konulardaki oy hakkı ve değerlendirme notu eşdeğer tutuluyor. Kararlar salt çoğunlukla alınıyor. Eşitlik halinde Başkan’ın katıldığı tarafın oyları geçerli sayılıyor. Oylama aksine bir karar alınmadıkça açık yapılıyor. YAŞ’ın sivil üyelerinin sadece iki kişi olduğu düşünüldüğünde 17 üyenin katıldığı toplantıda askerlerin istediği bir terfinin çıkması kesin gibi. Böyle bir durumda yaşanabilecek olası bir krizi önlemek amacıyla Başbakan Erdoğan’ın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ’la gece yarısı görüştüğü ifade edildi.

Gönül: YAŞ’tan önce neticeye ulaşılacak

MİLLİ Savunma Bakanı Vecdi Gönül, “Balyoz Planı’’ davasıyla ilgili yargı kararlarının Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) kararlarını etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin olarak, ‘’Hukukçularımız çalışıyorlar. Askeri Şura toplantılarından evvel bir neticeye ulaşılacaktır. Bugünden bir şey söylemek doğru değil’’ dedi. Gönül, bir gazetecinin “Genelkurmay’da bir plan hazırlandığı ve bu planın yargıyı oyalamaya yönelik olduğu’’ yönündeki iddiayı sorması üzerine “Bu yorumlar bizim dışımızdaki olaylar’’ karşılığını verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com