Hükümet kaza süsü veriyor!

Hükümet kaza süsü veriyor!
Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Afyonkarahisar'daki patlamanın ardından olayın kaza olduğu yönünde açıklamalar yapıldığını söyledi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Afyonkarahisar'daki patlamayla ilgili ''Nasıl medyaya çıkan uzmanlar 'Bu bir sabotajdır' diye söyledilerse bana da bilgi veren tüm uzmanlar ağırlıklı olarak 'Bu bir sabotajdır' dediler'' ifadesini kulandı.
 
Bir süre sonra Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun da bir açıklama yaptığını dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
 
''Sanki Türkiye'nin Orman Su İşleri Bakanı değil de Pakistan'ın Çevre Orman Bakanı'ymış gibi. 'Pakistan'da, Hindistan'da bunlar olabilir, sizin ülkenizde de olabilir' gibi. Bu kadar ciddiyetsiz, bu kadar sorumsuz bir Hükümet olabilir mi- Sonra ne oldu- O da kaza olduğunu söyledi. 'Herhalde bir el bombası düşmüştür ve patlama olmuştur' dedi. Vali açıklama yaptı, Bakan açıklama yaptı, Belediye Başkanı açıklama yaptı, hepsi olayın kaza olduğunu söylediler. Başbakan bir şey söyledi mi- Hayır. Çünkü onun da kafasında bunun kaza olarak topluma enjekte edilmesi vardı. Sonra ne oldu- Sayın Genelkurmay Başkanı gitti, gazeteciler ısrarla sordu, 'Her şey ortada' dedi. Her şey ortadaysa 9 Eylül'de Sayın Başbakan'a bir soru sordum, 'Her şey ortada ise bu ülkenin insanları doğru bilgi edinmek istiyorlar, niçin açıklamıyorsunuz, hangi gerekçeyle açıklama yapmıyorsunuz, bunları yapın.' Açıklama yapıldı mı- Hayır yapılmadı.''
 
Açıklamalar üzerine medyanın yayınlarına uzmanları çıkardığını belirten Kılıçdaroğlu, çıkan tüm uzmanların bunun kazadan çok bir sabotaj olabileceğini ifade ettiklerini söyledi.
Bir tek aksi görüşte olan uzman çıkmadığını savunan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
 
''Ne oldu, sayın Başbakan çıktı, 'Siz ocağına ihanet ediyorsunuz, sabotaj demekle' diye çok ağır bir dille suçladı. Kaza diyene bir şey demiyor, sabotaj var diyene büyük bir haksızlıkla yüklendi. Vali kimin emrinde Hükümet'in. Belediye başkanı, o da kaza diyor, Veysel Eroğlu zaten hükümetin bir parçası. Onlar toplumu bir kaza varmış, kaza olmuş gibi algılamak ve beslemek istiyorlar. 'Ne olacak canım, kaza oldu, takdiri ilahi' Ne oldu 25 şehit verdik, bu 25 şehidimizin hesabını kim verecek. Kimse vermedi.''
Hükümetin söylediğine güvenmediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Hükümet yalan üreten bir hükümettir, doğruları kendi halkından saklayan bir hükümettir, yalan üzerine ülkeyi neredeyse savaş noktasına getiren bir hükümettir'' değerlendirmesinde bulundu.
 
Suriye'de bir Türk uçağının düştüğünü anımsatan Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin Suriye'de uçağının düştüğünü Suriye açıklama yaptıktan sonra öğrendiğini savundu.
 
2 pilotun şehit olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, düşen uçakla ilgili bugüne kadar kamuoyuna doyurucu bir açıklama yapılmadığını ileri sürdü.
 
Uludere'de 34 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili ilk bilgilerin de yabancı haber ajanslarından alındığını iddia eden Kılıçdaroğlu, ''Türkiye'de kimse konuşmadı. Böyle bir hükümete dünyada rastladınız mı- Afrayla tafrayla gezmesini bilirler, halkın algısını değiştirmesini bilirler, halkın önüne çıkıp demokrasilerde olması gereken hesap vermesini bilmezler'' dedi.
 
''Yalandan iktidar olunmaz, iktidar güç işidir''
 
Kendilerinin hesap sormak istediğini ancak suçlu pozisyonuna düşürülmeye çalışıldıklarını savunan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
 
''Senin demokrasi algın, kültürün yetersizse bunun kabahati ne zamandan beri muhalefet partisinde oluyor- O kadar ki Uludere olayında ısrarla 'istihbaratı kimden aldın' diye sorduk. Bugüne kadar Hükümet'in bir açıklaması oldu mu- Hayır. Biz yüklendikten sonra bir bakanları çıktı açıklama yaptı. 'Öldürülenler teröristtir' diye. Sayın İdris Naim Şahin. Bizim şu sorumuzda yanıtsız kaldı, 'Siz AKP Hükümeti olarak madem ki bunlara terörist dediniz, neden parlamentodan özel bir yasa çıkarıp bunların ailelerine aylık bağladınız' Ne zamandan beri Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, terörist ailelere aylık bağlamaya başladı- Bunun da hesabı yeteri kadar sorulmadı, bunun da hesabını soracağız. Halkımın düşünmesini istiyorum, şapkasını önüne koyup düşünmesini istiyorum. Yalandan iktidar olunmaz, iktidar güç işidir. İktidar yönetme işidir. Sorunları önceden görüp önlem alma işidir iktidar.''
 
Kendisinin anamuhalefet partisi lideri olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, ''Bana her yerden bilgi gelir. Bırakın bilgi gelmeyi en yetkili insanları ararım ve konuşurum 'nedir bu olay' diye. Nasıl medyaya çıkan uzmanlar 'Bu bir sabotajdır' diye söyledilerse ağırlıklı olarak, bana da bilgi veren tüm uzmanlar ağırlıklı olarak 'Bu bir sabotajdır' dediler. El bombası yere düşecekmiş de patlayacakmış cephanelik... Askerlik yapan herkes bunu bilir, milleti kandırmasınlar. O açıdan söylüyorum. Bana gelen bilgiler olayın sabotaj olduğu yönündedir, ağırlıklı olarak. Hatta birisi aynen şunu söyledi; 'Yüzde 99 bile demiyorum, yüzde 99,5.'' 
 
-CHP lideri Afyonkarahisar'da 25 askerin şehit olmasıyla sonuçlanan cephanelik patlaması ardından üst düzey askeri yetkililere dayanarak yaptığını söylediği "yüzde 99 sabotaj" açıklamasının ardından gelen tepkileri yanıtladı. Başbakan Erdoğan'ın "Böyle bir açıklama yapmadıysan yapmadım de. Yaptıysan, üst düzey komutanlardan bilgi aldım diyorsan kim bu üst düzey komutan onu açıkla" sözleriyle gerilen tartışmada Kılıçdaroğlu, "uzmanlardan" olayın sabotaj olduğuna dair görüş aldığını ifade etti ve "Bana gelen bilgiler olayın sabotaj olduğu yönündedir. Hatta bir uzman bana aynen şunu söyledi: "Yüzde 99 demiyorum, yüzde 99.5.'" diye konuştu. ANKARA(ANKA) - CHP lideri Afyonkarahisar'da 25 askerin şehit olmasıyla sonuçlanan cephanelik patlaması ardından üst düzey askeri yetkililere dayanarak yaptığını söylediği "yüzde 99 sabotaj" açıklamasının ardından gelen tepkileri yanıtladı. Başbakan Erdoğan'ın "Böyle bir açıklama yapmadıysan yapmadım de. Yaptıysan, üst düzey komutanlardan bilgi aldım diyorsan kim bu üst düzey komutan onu açıkla" sözleriyle gerilen tartışmada Kılıçdaroğlu, "uzmanlardan" olayın sabotaj olduğuna dair görüş aldığını ifade etti ve "Bana gelen bilgiler olayın sabotaj olduğu yönündedir. Hatta bir uzman bana aynen şunu söyledi: "Yüzde 99 demiyorum, yüzde 99.5.'" diye konuştu.
 
CHP Genel Merkezi'nde yaptığı basın toplantısında, Türkiye'de yaşanan gelişmelerde hükümetin figüran rolü oynadığını ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, AKP hükümeti döneminde "Türkiye'nin üstüne bir kâbus çöktüğünü" belirtti. Afyonkarahisar'daki patlamanın ardından da önce patlamada yararlıların olduğu yönünde açıklama yapıldığını, ertesi gün sabah ise 25 şehit haberinin verildiğini anlatan Kılıçdaroğlu, Afyonkarahisar Valisi'nin, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun ve Afyon Belediye Başkanı'nın olayın kaza olduğu yönünde açıklamalarda bulunduğunu kaydetti. Bakan Eroğlu'nun açıklamalarında Türkiye'nin değil, Pakistan'ın Orman ve Su İşleri Bakanı gibi "Pakistan ve Hindistan'da da bu tür kazalar oluyor" açıklaması yaptığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Vali açıklama yaptı, Bakan açıklama yaptı. Hepsi kaza dedi. Başbakan bir şey söyledi mi? Hayır. Çünkü onun da kafasında bunun topluma bir kaza olarak enjekte edilmesi vardı" diye konuştu.
 
"'HERŞEY ORTADAYSA' AÇIKLAYIN"
 
Olayın ardından bölgeye Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in de gittiğini ve gazetecilerin sorusu üzerine "Her şey ortada" dediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, "Başbakan'a "Her şey ortadaysa bu ülkenin insanları doğru bilgi edinmek istiyor, neden açıklama yapmıyorsunuz?' diye sordum. Açıklama yapıldı mı? Hayır yapılmadı" dedi.
 
Konu hakkında yeterli açıklama yapılamadığı için basının konuyu uzmanlara danıştığını, ekrana çıkan uzmanların tamamının olayın sabotaj olma ihtimalinin daha yüksek olduğu yönünde açıklama yaptığını ifade eden Kılıçdaroğlu, bu açıklamalar üzerine Başbakan Erdoğan'ın "Siz sabotaj demekle çıktığınız ocağa ihanet ediyorsunuz" ifadelerini kullanarak uzmanlara yüklendiğini savundu.
 
"ALGIYI KAZA OLARAK YÖNLENDİRDİLER"
 
Valinin, Belediye Başkanının ve Bakan Eroğlu'nun görevi itibariyle hükümete bağlı olduğunu, bu nedenle toplum algısını olay bir kazaymış gibi göstererek beslemeye çalıştıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Ne oldu? 25 şehit verdik. Bu 25 şehidin hesabını kim verecek? Kimse vermedi. Hükümetin söylediğine güvenmiyoruz. Yalan üreten, doğruları kendi halkından saklayan bir hükümettir. Yalan üzerine ülkeyi neredeyse savaş noktasına getiren hükümettir" ifadelerini kullandı.
 
"UÇAĞIMIZIN DÜŞTÜĞÜNÜ BİLE SURİYE'DEN ÖĞRENDİK"
 
Hükümetin daha önce bazı kritik olaylarda da benzer tavır gösterdiğini belirten Kılıçdaroğlu, Suriye'nin Türk savaş uçağını düşürmesi olayından Suriye açıklama yapınca, Uludere'de 34 vatandaşın yapılan bombalama sonucu öldüğünün yabancı ajanslar haber yapınca ortaya çıktığını söyledi. Hükümetin bu olaylarla ilgili kamuoyuna bilgi vermemesini, "Koskoca Türkiye Cumhuriyeti uçağının düşürüldüğünü Suriye açıklama yapınca öğreniyor. İki pilotumuz şehit oldu, doyurucu bir açıklama yapıldı mı? Yapılmadı. İki şehidimiz gitti gider" ifadelerini kullandı.
 
"SENİN DEMOKRASİ ALGIN ZAYIFSA SUÇ BENİM Mİ?"
 
AKP hükümetinin dünyanın hiçbir yerinde rastlanamayacak bir hükümet olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Afrayla tafrayla gezmesini bilirler. Halkın algısını değiştirmesini bilirler. Halkın önünde hesap vermeyi bilmezler. Biz hesap sormak isteyince bizi de suçlu konumuna düşürmek istiyorlar. Vay efendim sen bunu neden soruyorsun diye. Senin demokrasi algın zayıf, demokrasi kültürün yetersizse bunun kabahati ne zamandan beri muhalefet partisinin oluyor" diye konuştu.
 
"TERÖRİST AİLESİNE AYLIK MI BAĞLADINIZ?"
 
Uludere olayına da değinen Kılıçdaroğlu, bu olayın ardından da uzun süre hükümet tarafından açıklama gelmediğini, daha sonra İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in öldürülenlerin terör örgütüyle bağlantısı olduğu yönünde açıklama yaptığını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Madem bu ölen insanlara terörist dediniz. Neden o zaman özel bir yasa çıkarıp bu insanların ailelerine aylık bağlıyorsunuz? Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ne zamandan beri terörist ailelerine aylık bağlamaya başladı? Bunun da hesabını soracağız" dedi.
 
"YÜZDE 99 DEĞİL, YÜZDE 99.5"
 
İktidarın bir güç işi olduğunu, iktidarın sorunları önceden görüp önlem alması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Bana bilgi veren tüm uzmanlar, "Bu bir sabotajdır' dediler. Askerlik yapan herkes bunu bilir, milleti kandırmasınlar. Bana gelen bilgiler olayın sabotaj olduğu yönündedir. Hatta bir uzman bana aynen şunu söyledi: "yüzde 99 demiyorum, yüzde 99.5.' Ben bu işin uzmanı değilim. Bir mühimmat deposunda patlama olmuştur. Hükümetin vermediği bilgiyi medya el yordamıyla bulmaya çalışmıştır. Uzmanları çıkarmış, Başbakan'ın ağır baskısı altında kalmıştır."
 
"KAZAYSA O DAHA VAHİM"
 
Medyanın kaza algısıyla yola çıktığını, ve "Acemi askerlerin o depoda ne işi vardı?" diye sorduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, Genelkurmay açıklamasında, askerlerin acemi olmadığının belirtildiğini hatırlatarak, "Şimdi ben soruyorum. Acemi askerlerin olmadığı depoda yaşanan patlamanın sebebi nedir? Bir değil iki patlama var. Bizi kandırmaya kalkmasınlar. Çapsızlık tepeden başlarsa aşağı kadar iner. Kazaysa o daha vahim zaten" diye konuştu.
 
"ÖLENLERİ SORUMLU TUTACAKLAR"
 
Hükümetin sert tavır göstererek medyayı susturmaya çalıştığını ifade eden Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Başbakan sanıyor ki medyayı susturacak, ana muhalefeti de susturacak. Kimse kusura bakmasın biz doğru bildiğimizi seslendirmekten korkmayacağız. Halkın sesi ve öncüsü olacağız. Şehit olan erlerin tümünün hesabı verilmeli, sorumlular ortaya çıkmalı. Gazeteler dünyadaki örneklerini ve istifa örneklerini verdiler. Bizde istifa eden de sorumluluk üstlenen de yok. Ben size söyleyeyim kimler sorumlu olacak. Aynı hızlı tren kazasında iki makinisti sorumlu tuttukları gibi şimdi de ölen kişileri sorumlu ilan edecekler. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com