Hükümet Kılıçdaroğlu'ndan Önce Davrandı!

Hükümet Kılıçdaroğlu'ndan Önce Davrandı!
Sosyal koruma adı altında sabit maaş geliyor....

Kılıçdaroğlu, 'aile maaşı' önerdi, hükümet 'sosyal koruma' getiriyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun “Geliri olmayan ailelere maaş” projesinin bir benzerini hayata geçirme kararı alan hükümet, geliri asgari ücretin 3'te birinden az olan ailelere, “sosyal koruma” adı altında sabit maaş verecek.

KILIÇDAROĞLU'NUN SEÇİM VAADİYDİ
Hükümet Kılıçdaroğlu'nun seçim vaadi olarak sunduğu aile sigortasının bir benzerini uygulayacak.. CHP iktidarında Aile sigortasıyla, geliri olmayan veya geliri yasaların belirlediği veya Bakanlar Kurulunun belirlediği belli bir rakamın altında olan ailelere aile sigortası kurumundan düzenli, sistemli kaynak aktaracağını söyleyen Kılıçdaroğlu'nun hükümetin bu hamlesine tepkisi merak konusu..

Geliri asgari ücretin 3'te birinden az olan ailelere sabir maaş
Hükümet, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, “Geliri olmayan ailelere maaş” projesinin bir benzerini hayata geçirme kararı aldı. İlgili bakanlıklar, “aile gelir testi” çalışması başlattı. Geliri asgari ücretin 3'te birinden az olan ailelere, “sosyal koruma” adı altında sabit maaş verilecek. Maaş, emeklilerdeki gibi bankadan çekilecek. Ancak çalışma seçimlerden sonra hayata geçirilebilecek.

Dinçer: Kılıçdaroğlu kaynağını açıklasın
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, “Eğer Sayın Kılıçdaroğlu 'Her aileye ayrıca yardım yapacağım' diyorsa bunun kaynağını açıklamalı” derken, yürüttükleri çalışma için uzun süreden beri kaynak ve gelir analizi yaptıklarını açıkladı. Dinçer, bu konuda şu bilgileri verdi:

Türkiye'de, “Aile yardım ödeneği, doğum yardımı ödeneği, ölüm yardımı ödeneği, cenaze gideri, asgari geçim indirimi, primden muaf tutulan çocuk ve aile zamları, özürlü yakını aylığı, özürlü bakım parası” olarak pekçok yardım yapılıyor. Tüm Avrupa ülkelerindeki aile yardımlarını, “primsiz yardım” sistemine ilişkin örnekleri inceledik. Biz şimdi yeni bir çalışma yapıyoruz.

Kriterler
Bu kapsamda, yapılan tüm yardımları “sosyal yardım” kapsamından çıkarıp “sosyal hak” anlayışına kavuşturmak istiyoruz. Bunun için Türkiye'de bütün ailelere yönelik bir gelir testi yapmaya başladık. Bu testi 'asgari ücretin altı veya üçte biri' gibi kriterlere göre yapıyoruz.”

Emekli maaşları gibi banka da hesapları olacak
Eğer ailenin geliri, belli kriterlerin altında ise devletin onlara düzenli maaş vermesi söz konusu olacak. Bu mekanizmayı oluşturmaya çalışıyoruz. Tıpkı emekli maaşları gibi ailelerin bankada hesapları olacak ve her ay o hesaba maaşları yatırılacak. Düzenleme seçimden sonra gündeme gelecek. Biz bu sistemi 'sosyal koruma' olarak adlandırıyoruz.

Gün yüzüne çıkmayan yenilikler
Ömer Dinçer, “İlgi göstermediniz, gün yüzüne çıkmayan çok güzel işler yaptık” diye konuştu. Dinçer, bu işleri şöyle anlattı:
Tarım sigortalısının eşleri, çocukları ve anne-babası sağlık güvencesinden yararlanacak.
Yeni istihdam paketi ile çıraklar, mesleki eğitim görenler Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacak.
Zorunlu trafik sigortası için vatandaştan prim kesiliyor. Vatandaş primini ödüyor, devlet de tedavisini sağlıyor ama özel sigorta şirketi bunu devlete vermiyor. Tedaviyi biz üstleneceğiz, sigorta şirketinden tahsil edecek.

Kısmi çalışma ödeneğinin kapsamı genişliyor. Bölgesel veya sektörel bazda kriz olursa da yararlanacak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com