Hükümet kölelik düzenine işaret ediyor

Hükümet kölelik düzenine işaret ediyor
Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün 657 Sayılı Devlet Memurları Yasası ile ilgili her sene taslak dağıtan ve tartışmaya açan siyasi iradenin bıkmadığını belirterek, vatandaşa "memur saltanatına da son vereceğim, az kaldı bekleyin" mesajı verilmeye ç

Bakan Çelik'in bu kez kölelik düzenini işaret ettiğini kaydeden Erözgün, "Yaptığınız düzenlemeler yargıdan dönüyor diye yasa çıkaramazsınız" dedi. 

Bakan Çelik'in Performans sistemine geçeceğiz şeklindeki açıklamasını değerlendiren Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün 657 Sayılı Devlet Memurları yasası ile ilgili her sene taslak dağıtan ve tartışmaya açan siyasi iradenin bıkmadığını vurguladı.

Siyasi iktidarın 9 yıldır "kamu personel sisteminde değişiklik yapacağız" diye her Toplu Sözleşme döneminde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununu tartışmaya açtığına dikkat çeken Erözgün, 2012 Toplu sözleşmelerinde ilk defa bu sene Toplu Sözleşme Masasına oturan Konfederasyonlara Devlet Memurları Yasası ile ilgili yapacakları düzenlemeye ait tasarıyı dağıtmayarak bu sevdadan vazgeçtiler galiba diye düşünürken; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik konuyu yeniden tartışmaya açarak 657 sayılı yasayı değiştirme sevdasını bir kere daha dile getirdiğini kaydetti. Bu tartışmadan siyasi iradenin bıkmadığını vurgulayan Erözgün, vatandaşa memur saltanatına da son vereceğim az kaldı bekleyin mesajı verilmeye çalışıldığını belirtti.

"BAKAN ÇELİK BU KEZ KÖLELİK DÜZENİNE İŞARET ETTİ"

"Her sene bu yasayı tam da bu günlerde tartışırız ancak Bakan Çelik bu kez kölelik düzenini işaret etti" diyen Erözgün konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

"Bunu asla tartışmayız ve Kamu emekçisine kölelik kriterleri anlamına gelen ve ilk iş olarak sürgünleri ele alacağız diyen bir anlayışla daha baştan siyasi irade benden olmayanları sürebileceğim bir yasa yapabilmeliyim demektedir. Hatta Görevden Mahkeme kararı ile aldıklarım geri dönüyorlar diyerek Mahkemeleri de suçlamaktadır. Olmadı Sayın Bakan hani biz hukuk devletiydik. Yaptığınız hukuksuzluklar yargıdan dönüyor diye yasa çıkaramazsınız."

"PERFORMANS SİSTEMİ GÜVENSİZLİK"

Performans sisteminin güvensizlik olduğunu vurgulayan Erözgün, kamu hizmetini, karlılık-maliyet analizleriyle ölçmeye çalışmanın tüccar zihniyetinin sonucu olduğunu bildirdi. Erözgün, kamuya özel sektör anlayışını yerleştirmek ve iş güvencesini zayıflatmak için önerilen performansa dayalı ücretin başka bir anlamı olmadığını kaydetti.

"YAPILACAK BU DEĞİŞİKLİKLER TAM BİR MACERADIR"

Erözgün, 9 yıldır Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanları tarafından tartışmaya açılan Personel Rejimi değişiklikleri ile memurlardan daha fazla verim almaya çalışacakları yönündeki açıklamalardan Kamu yönetimi ciddi anlamda tedirgin olduğunu vurguladı. Erözgün, "Kamu yararı ve devlet kültürü yok sayılarak özel sektör anlayışını egemen kılmak için yapılacak bu değişiklikler tam bir maceradır" dedi.

"TÜM KAMUDA PERFORMANSA DAYALI SİSTEM UYGULAYACAĞIM SÖYLEMİNİN UYGULANABİLİRLİĞİ YOK"

Erözgün, sağlık sektöründe uygulanan performans kriterlerinin sağlık sistemini adaletsiz hale getirdiğini, ekip ruhunun yitirilmesine neden olduğunu vurgulayarak, "Performansı artırmak için lüzumlu lüzumsuz pek çok tetkik ve analizlerin yapılarak Kamunun zarara uğratılması, hekim ve hekim dışı personelin arasında uçurumlara yol açmış olduğu ortada dururken tüm kamuda performansa dayalı sistem uygulayacağım söyleminin uygulanabilirliği yoktur"
ifadelerini kullandı.

"BU YENİ MACERADIR, YENİ BİR KAOS DÖNEMİNİN BAŞLAMASIDIR"

Bakan Çelik'e bu tehlikeli söylemden vazgeçme çağrısında bulunan Erözgün, rotasyon konusunun da kamu çalışanlarının üstünde Demokles'in kılıcı gibi "benden olmayanları süreceğim" anlamı çıkabileceğini ve siyasi bir baskı olarak kullanılmaya kalkışılmasından kamu yararı ve karı beklenemeyeceğini vurguladı. Erözgün, "Bu yeni bir maceradır yeni bir kaos döneminin başlamasıdır" dedi.

"KAMU YARARININ VE DEVLET KÜLTÜRÜNÜN EGEMEN OLDUĞU BİR YASA YAPILMALI"

Erözgün açıklamalarına şöyle devam etti:


"Siyasi irade Kamu Personel Rejimi'nde değişiklik yapmak istiyorsa tüm sivil toplum örgütlerinin de katılacağı kamu hukuku akademisyenleri ve Parlamentoda bulunan kamu hukukçularından oluşan Anayasa Komisyonu benzeri bir Kamu Hukuku Komisyonu oluşturarak ayakları yere basan bir yasa çalışması yapılmalıdır. Ben görevden alıyorum yargı göreve iade ediyor anlayışı ile yasa yapılması mümkün değildir. Hukuksuz olarak görevden alınmaların yapılamayacağı keyfiliğin son bulduğu kamu yararı ve devlet kültürünün egemen olduğu bir yasa yapılmalı." (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com