“Hükümet Konağı, yeniden ve Simav'a yakışır bir biçimde yapılacak”

“Hükümet Konağı, yeniden ve Simav'a yakışır bir biçimde yapılacak”
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, 19 Mayıs'ta yaşanan 5,9 büyüklüğündeki depremde kullanılamaz hale gelen Simav Hükümet Konağı'nın, yeniden ve Simav'a yakışır bir biçimde yapılacağını bildirdi.

Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, 19 Mayıs'ta yaşanan 5,9 büyüklüğündeki depremde kullanılamaz hale gelen Simav Hükümet Konağı'nın, yeniden ve Simav'a yakışır bir biçimde yapılacağını bildirdi.
Çiftçi, Simav ve depremden etkilenen Pazarlar, Şaphane ve Hisarcık ilçelerinin kaymakamları, ilçe ve belde belediye başkanları, köy ve mahalle muhtarları ile diğer ilgililerin katılımıyla Simav'daki çadırkentte değerlendirme toplantısı düzenledi.
Çalışmalara ilişkin yetkililerden bilgi alan Çiftçi, deprem nedeniyle ilçe merkezleri, belde ve köylerde evleri yıkılan ve yıkılacak vatandaşların hak sahibi olarak taahhütname imzalama işlerine hız verilmesini istedi.
Çiftçi, belde ve köylerde taahhütname imzalamayan hak sahiplerine örnek konut projelerinin maliyet hesabıyla bildirileceğini ve daha sonra konut seçimi aşamasına geçileceğini belirterek, yıkılmış veya yıkılacak binaların sahiplerinin rızasıyla enkazların kaldırılmasında, yardım isteyen belde belediyelerine destek olunacağını söyledi.
Depremzede ailelerin deprem korkusunu üzerlerinden atmaları için çalışma başlatılması konusunda katılımcılardan görüş alan Çiftçi, şöyle konuştu:
''Simav Belediyesinin içme suyu ihtiyacının giderilmesi amacıyla Yeşilköy mevkisinden Karamanca, Şaphane ve Sofular'ı besleyen ancak kullanılmayan su kaynağının Simav için kullanılmasını düşünüyoruz. Hak sahibi ilçe ve belde belediyelerinin ücret talep etmemeleri durumunda tahlili yapılarak bu kaynağın Simav'da kullanılması görüşünü benimsedik. Deprem nedeniyle kullanılamaz hale gelen Simav Hükümet Konağı binası, yeniden ve Simav'a yakışır bir biçimde yapılacak. Çadırkentte kalan yaklaşık üç bin kişinin normal hayata dönmesi açısından sağlık hizmetleri çok yakındaki Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesinden verilebilir. Bunun yanında çadırkentte günün 24 saati nöbetçi sağlık ekibi bulunduracağız.''
Çiftçi, kesin hasar tespiti raporlarına itirazların 9 Temmuz'da sona ereceğini sözlerine ekledi.
İl Tarım Müdürü Dr. Altuğ Atalay ise çevreye zarar verilmemesi bakımından yıkılan ve yıkılacak binaların enkazlarının mera, tarım alanı ve akarsu kenarlarına atılmaması gerektiğini, ekilebilir alanlara kalıcı konut yapımının ise yasalara göre mümkün olmadığını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com