Hükümet Konağı'na yeni anıt!

Hükümet Konağı'na yeni anıt!
Kütahya Hükümet Konağı önünde bulunan ve Afyonkarahisar Kocatepe'de çekilen fotoğraftan yapılan Atatürk heykelinin yerine Kütahya'yı temsil edecek üç figürlü bir anıt yapılacağı Kütahya valiliği tarafından duyruldu.

Kütahya Hükümet Konağı önünde bulunan ve Afyonkarahisar Kocatepe'de çekilen fotoğraftan yapılan Atatürk heykelinin yerine Kütahya'yı temsil edecek üç figürlü bir anıt yapılacağı Kütahya valiliği tarafından duyruldu.

-KÜTAHYA 7000 YILLIK TARİHE EV SAHİPLİĞİ YAPTI-
Kütahya Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
'7000 yıllık tarihi geçmişi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, kuruluş ve kurtuluşun diyarı, şehzadeler şehri, Evliya Çelebi'nin memleketi, çini sanatı ve porselenin merkezi, 130 yıl Germiyan Beyliğinin Başkenti, 400 yıllık Anadolu Beylerbeyliğinin merkezi olmuş, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin, atıldığı, tarih, kültür, sanat, doğa ve termal kenti Kütahya'nın kent merkezinde bulunan Hükümet konağı önüne Atatürk'ün Dumlupınar ilçesinde bulunan Şehit Sancaktar Mehmetçik anıtının temel atma törenindeki resmi içeren bir figür, 24 Mart 1924 tarihinde eşi Latife Hanımla birlikte Kütahya'yı ziyaretlerinde Kütahya Lisesinde öğretmen ve öğrencilere hitaben yapmış olduğu konuşma ve Milli Eğitime verilen önemi belirtmesi amacıyla bir erkek bir kız figürü ile Kütahya'da havacılığın 100 yıla yakın olması nedeniyle bir asker figüründen oluşacak olan toplam 3 figürlü yeni bir Atatürk Anıtı yapılacak.'
-OSMANLI DEVLETİ'NİN KURULDUĞU İL-
Kütahya; Osmanlı Devleti'nin Kurucusu Osman Gazinin ninesi Ertuğrul Gazinin Annesi, Hayme Ananın kabrinin Domaniç İlçesi Çarşamba Köyünde olması nedeni ile Kuruluşa, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bizzat sevk ve idare ettiği Başkomutan Meydan Muharebesinin Kütahya sınırları içinde bulunan Zafertepe'de kazanılması ile kurtuluşa mekan olmuş, Osmanlı Devletinde padişah olan Osmanlı Sultanlarından Yıldırım Beyazıt ve II. Selim Kütahya'da şehzade görevlerinde bulunduğu belirtilen açıklmada şöyle denildi:
'Elli yıl boyunca 3 kıtayı gezip dolaşarak Seyahatname isimli bir eser vücuda getiren ünlü seyyah, ilim adamı, tarihçi ve yazar Evliya Çelebi ve Milli Mücadelenin kazanılmasında büyük hizmetleri bulunan Atatürk'ün yakın arkadaşı Orgeneral Asım Gündüz Kütahyalıdır.
Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 01 Eylül 1922 günü Dumlupınar'da 'ORDULAR İLK HEDEFİNİZ AKDENİZDİR, İLERİ' tarihi emrini vermiş, 30 Ağustos 1924 tarihinde Zafertepe'de Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı temel atma töreninde ' Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yüceltecek ve sürdürecek sizsiniz.' veciz sözünü söylemiş, 24 Mart 1924 tarihinde eşi Latife Hanımla birlikte Kütahya'yı ziyaretlerinde Kütahya Lisesinde öğretmen ve öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada 'İki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanı kurtaran asker ordusu, diğeri milletin geleceğini yoğuran irfan ordusu' tarihi sözü ile milli eğitimin önemine vurgu yapmıştır.
Bu nedenle tarihin akışını değiştirecek birçok önemli olaylara sahne olan, kuruluş ve kurtuluşun kenti Kütahya'nın tarihi geçmişini en güzel bir biçimde yansıtacak, İlimiz Zafer Meydanı Valilik Binası önünde yapılacak olan yeni Atatürk Anıtının maket çalışmaları ve projesi heykeltıraş M. Kemal Altınsoy tarafından uzun süren çalışmalar sonucunda tamamlandı. Anıtın eni 1 metre, uzunluğu takriben 8 metre olacak olup klasik barak tarzda yapılacak.
Hükümet konağı önünde bulunan eski Anıtın ise Emet Hükümet konağı önüne nakledilmesi düşünülmektedir. '

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com