Hükümet Mehmetçiklere neden kullandırtmadı?

Hükümet Mehmetçiklere neden kullandırtmadı?
CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Başbakan Erdoğan'a VIP uçak ve helikopterler için 540 milyon dolar kaynak ayrılmasına karşın, Mehmetçiklerin naklinde de kullanılan ağır yük helikopterlerinin neden 20 yıldır alınamadığını sordu.

ANKARA (ANKA) - Köktürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Köktürk, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve Bakanlar için VIP uçak ve helikopter alımında 2009-2012 yılları arasında 540 milyon dolar kaynak ayırdığı haberlerini hatırlatırken, izinden dönen askerlerin ise Bingöl-Muş karayolunda otobüse yapılan saldırıda şehit olduğunu belirtti. "Askerler neden helikopterle taşınmadı" sorusunun yanıtının ise "çok acı" olduğunu ifade eden Köktürk, Türkiye'nin, bu işi yapmak için üretilen 60 personel kapasiteli ağır yük helikopterlerine sahip olmadığı bilgisine yer verdi. Bu helikopterlerin alımı için 20 yıldır beklendiğini belirten Köktürk, "VIP için 540 milyon dolar kaynak ayıran Türkiye, 20 senedir ağır yük helikopteri almak için bekliyor" ifadelerini kullandı. Köktürk, önergesinde Kabul Toplama Merkezleri (KTM) ile ilgili iddiaları da gündeme getirerek, Başbakan Erdoğan'a şu soruları yöneltti:

"Mütemadiyen yaşanan büyük acılara rağmen, Mehmetçiğin naklinde de kullanılacak, Türk ordusunun öncelikli ihtiyaçları arasında yer alan yük helikopterlerinin alınmaması ile ilgili değerlendirmeniz nedir?
Eğer Mehmetçik için yük helikopterlerinin alınamamasının nedeni, çeşitli yerlerde ifade edildiği gibi, ekonomik nedenler ise; şahsınıza 60 küsur milyon dolar ödenerek üçüncü uçak alınmasından kısa bir süre sonra, bugünlerde de 200 milyon dolarlık yeni bir uçak alınarak (Airbus 330-200) içine milyonlarca dolarlık tefriş yapılması için para bulunabilmesi konusundaki çelişki nasıl açıklanabilir?
200 küsur milyon dolarlık dördüncü uçağınızın sipariş edilmesi, ancak 400 milyon dolar maliyet yarattığı gerekçesiyle Mehmetçiğin naklinde kullanılan helikopterlerin alımının gerçekleştirilememesi birlikte değerlendirildiğinde, öncelikleriniz konusunda vicdanen rahat olduğunuz düşüncesinde misiniz?
Yine Mehmetçik için yük helikopterlerinin alınmamasının nedeni ekonomik ise; Kaddafi'ye karşı savaşan çapulculara 300 milyon dolar verilmesinde, Libyalı yaralıların özel uçaklarla Türkiye'ye taşınmasında, 5 yıldızlı hastanelerde ağırlanmasında, Suriye'de yönetime karşı savaşan "paralı askerler' için kaynak sağlanmasında ve bu silahlı grupların tüm lojistik ihtiyaçlarının karşılanmasında para nasıl bulunabilmektedir? Bu kaynakları küresel güçlerin projeleri doğrultusunda gözünü kırpmadan harcayabilen, siyasal iktidarınız, söz konusu Mehmetçik olunca neden duyarsız kalmaktadır?
Kabul Toplama Merkezlerindeki ulusumuzun yüreğini burkan görüntülerin bir daha yaşanmaması için, başta şahsınız olmak üzere VİP'ye yapılan harcamaların kısılarak, ülke kaynaklarının daha amaca uygun bir şekilde kullanılmasına yönelik herhangi bir düşünceniz var mıdır?"


Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com