"Hükümet meşruiyetini yitirmiştir"

"Hükümet meşruiyetini yitirmiştir"
Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarının internette yayınlanmasının ardından CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) olağanüstü toplandı.

Parti genel merkezinde, MYK üyeleri Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında saat 22.00’da olağanüstü olarak toplandı. MYK öncesinde genel merkeze gelen Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, gazetecilerin soruları üzerine, “Hiçbir bilgim yok ki. Tayyip Erdoğan’ın yeni bir marifeti çıkmış herhalde. Gündeme bomba gibi düştü. Bugüne kadar her şeyi inkar ediyordu. Suç üstü yakalanmış, tape açıklandı biliyorsunuz. Sanırım onun için çağırdılar. herhangi bir bilgi verilmedi.” şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkan Vekili Engin Altay ise gazetecilerin toplantıya ilişkin sorularına, “Olağanüstü çağrısı ile geldik ama gündemi bilmiyorum. Ama ben bu akşam bir tape dinledim. Başbakanın derhal görevi bırakması lazım. Toplantı o amaçla mı bilmiyorum ama ben bu akşam bir tape izledim. Başbakanın bu akşam istifa etmesi lazım.” ifadelerini kullandı.

HALUK KOÇ: HÜKÜMET MEŞRUİYETİNİ YİTİRMİŞTİR

Toplantının ardından konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti sözcüsü Haluk Koç şöyle konuştu;

“Başbakan kendisine ulaşılmasını engellemek istemektedir. Bu saatten sonra Türkiye Cumhuriyeti’ni bu kirli ilişkilerin ortasında olan bir kişinin yönetmesi kesinlikle kabul edilemez. Bu saatten sonra Hükümet meşruiyetini yitirmiştir. Sayın Genel Başkanımız yarın konuyla ilgili detaylı açıklamayı yapacaktır. Olağanüstü toplantımız devam ediyor. Türkiye için umarım yeni bir başlangıç olacaktır. Türkiye arsızlıkla, rüşvetle olan sınavını geçeceğini umut ediyoruz. Bu Hükümet’in şu andan itibaren bizim gözümüzde meşru olmadığını belirtmek istiyorum.”

“MİT yasasını da biliyorsunuz. Başbakanın böylesi durumlarda özel ihtiyacını karşılayacak şekilde bir düzenleme yapılmak isteniyor. Meşruiyetini kaybetmiştir diyorum. Bunun karşılığı istifa müessesidir. TBMM şu anda denetim görevini yetiremez durumdadır.

“Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, hırsızlık ve rüşvet olaylarının altında ezilen bu Başbakan, şu andan itibaren istifa etmelidir. Türkiye bu kirle bu yükle yoluna devam edemez. Şimdi 17 Aralık'tan sonra Türkiye demokrasisine giydirilmeye çalışılan o örtüyü, o baskıyı, o karartmayı, o iddiaların sorgulanamaz, yargılanamaz, takip edilemez noktaya taşınması için yapılan olağanüstü yasama gayretlerini bir kez daha anlıyoruz. Pislik örtülmek istenmektedir. Kirlilik kapatılmak istenmektedir. Başbakan kendisine ulaşılmasını engellemek istemektedir. Bir kere daha açık ve net olarak söylüyorum, bu saatten sonra Türkiye Cumhuriyeti'ni, bu kirli ilişkilerin ortasında olan bir kişinin yönetmesi asla kabul edilemez. Bu Hükümet bu saatten itibaren meşruiyetini yitirmiştir. Sayın Genel Başkanımız yarın saat 13.30'da TBMM'deki grup toplantısında detaylı konuyla da ilgili ve bu tabloyu değerlendirecek açıklamayı ayrıca yapacaktır. Olağanüstü toplantımız devam ediyor. Bu aşamada bu görüşleri, Merkez Yönetim Kurulu toplantısından çıkan bu ortak talebi sizlere aktarmakla görevliyim ve Türkiye için umarım yeni bir başlangıç olacaktır. Türkiye hırsızlıkla, arsızlıkla, rüşvetle, kirlilikle, yolsuzlukla olan sınavını geçecektir. Buna inancımızı ifade ediyoruz ve bu Hükümetin bu saatten itibaren bizim gözümüzde meşru bir hükümet olmadığını, hırsızlıkla, yolsuzlukla malul durumdaki bir kişi tarafından bu ülkenin yönetilemeyeceğini bir kere daha huzurlarınızda ifade etmek istiyorum.”

CHP'Lİ GÜRSEL TEKİN: TAPELERİN DOĞRULUĞUNA İNANIYORUZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de, CHP'nin olağanüstü MYK toplantısının ardından Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "tapelerin doğruluğuna inanıyoruz" dedi.

Bugüne kadar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın ses kaydı olduğu ileri sürülen 17 tapenin internette ses kaydı olarak yayınlandığını söyleyen Tekin, "17 tane tape açıklandı. Hiçbirini yalanlamadılar. Bunu da yalanlamaları mümkün değil. Bu açıklanan tapelerin doğruluğuna da inanıyoruz. Başbakan'ın, oğlunun konuşmaları. Konuşmalar, Başbakan'ın kendisinindir" dedi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com