Hükümet ODTÜ'ye faturayı kesti!

Hükümet ODTÜ'ye faturayı kesti!
ODTÜ ile Erdoğan arasındaki tartışmanın faturası kesildi

ODTÜ’ye ait Eymir gölündeki içki satışı ‘’İspirtolu İçkiler yasası’’ gereğince yasaklandı. Ancak yasa 1984 tarihliTAPDK, ODTÜ ile Başbakan arasındaki tartışmadan sonra, 29 yıllık yasayı hatırladı.

Ankara’nın sayılı sayfiye yerlerinden biri olan ve ODTÜ’ye ait olan Eymir gölünde içki satışının yasaklanması tartışma yarattı. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) kararın 4250 sayılı ‘’İspirtolu İçkiler yasası’’ gereğince alındığını açıkladı. Ancak bu yasa 1984’de çıkmıştı.

Yasanın 14 Haziran 1984’de değişen maddesi, ‘Öğrenci yurtları, spor kulüpleri, her türlü öğretim ve eğitim kurumları, kahvehane, kıraathane, bezik salonu ve pastanelerde alkollü içki satışı için ruhsat verilmez’’ hükmünü taşıyor. Böylelikle TAPDK, ODTÜ’ye ait Eymir gölünü eğitim kurumu kabul edip, yasayı da 29 yıl sonra hatırladı.

KOLTUĞU KURTARMAK

TBMM’de görüşülmeyi bekleyen bir kanun tasarısı ile TAPDK da kapatılacak. Ankara kulislerinde TAPDK üyelerinin Başbakanın uydu fırlatma törenindeki olaylar nedeniyle kızdığı ODTÜ’ye giderayak içki yasağı getirip, bu hamle ile tasarıyı geri çekme umudu taşıdıkları konuşuluyor.

Kurumun kapatılmasını öngören tasarı 16 Ocak günü TBMM Tarım Orman Komisyonunda kabul edildi. Genel kurulda da ele alınacak tasarıyla TAPDK’nın görevi, Gıda, Tarım Bakanlığına devredilecek. Tütün ve alkol ihracı, üretimi, alım satımı, işlenip depolanması, ticareti, denetimi, satış iznine de Bakanlık karar verecek. Personel bakanlığa devredilecek. Bu amaçla 217 kadro oluşturuluyor. Ancak TAPDK’da 322 personel çalışıyor. 105 kişi başka kurumlara aktarılacak. Tasarı ile, 7 kurul üyesinin görevi de sona erecek.

TAPDK, bugüne kadar kır düğünlerinde içki ikramından, gazetelerdeki rakı balık reklamlarına ve müzik konserlerinde içki yasağına kadar, bir çok tartışmalı karara imza atmıştı. Son olarak da Eymir gölündeki restoran ve büfelerde içki satışını yasakladı. (BCK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com