"Hükümet parlementoyu by-pass ediyor"

"Hükümet parlementoyu by-pass ediyor"
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'nda konuştu....

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'ndaki 2012 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı görüşmelerinde konuşma yapıyor...

Bir başarının anlatılması için işsizlik rakamlarının azalması gerekir. Böyle giderse, bu anlayışla işsizlik çözülemez.

Kalkınma Bakanlığı'nın verilerine göre işsizlik oranı 8.3. Dünya sıralamasında 14 basamak gerilemişiz. Kadın adım adım çalışma yaşamının dışına itiliyor. 100 kadından ancak 30'u çalışıyor. Kadının üretim zincirinin olmadığı bir sistemde mutlu bir sistem yaratamazsınız.

KADIN CİNAYETLERİ

Kadın cinayetlerinde olağanüstü artış var. Son 9 yılda görülen rakam bu toplum için ayıplı bir rakamdır. Bu nasıl bir ekonomi ve sosyal politikadır ki kadına şiddet hızla artıyor. İnsanı odağa almayan ekonomi başarılı bir ekonomi değildir.

GENÇ İŞSİZ REKORU

Her 100 gençten 22'si işsiz. Hani Türkiye büyük patlama yapıyordu. Bu hükümet 2011'de şöyle bir açıklama yaptı. 1 milyon 331 bin kişiye iş alanı yarattık. Önümüzdeki 3 yılda yaratılacak istihdam 1 milyon 339 bin. Önümüzdeki yıldan itibaren işsizlik tablosunu hükümet de kabul ediyor. Hükümet havlu atıyor.

BORÇ VER YÖNET MANTIĞI

Büyüyoruz da nasıl büyüyoruz? Hükümetin en büyük telaşı şu. Kriz geliyor, sıcak para kaçarsa! Çünkü doğru düzgün yatırım ve tasarruf yok. Bu bir ekonomik model değildir. Bu egemen güçlerin borçlandırarak yönet anlaşının sonucudur. Birileri borç veriyor, biz de herşeyi yapıyoruz.

Buğday, pamuk ithal eden bir ülke olduk. Son 9 yılda tarım ürünlerine ödediğimiz para 100 milyar dolar. Siz 100 milyar doları çiftçinize neden vermediniz? Bu ülkenin çiftçisi, toprağı, güneşi yok mu? Gidin pamuk üreticisine sorun keyfi yerinde mi?

Angusları limuzinlerle buraya getireceksiniz, hayvancılar perişan olacak.

BM'NİN İNSANİ GELİŞME ENDEKSİ

2000'de 80'nci sırada, 2009'da 92'inci sıraya geriledik. Geldiğiniz insani gelişmişlik bu. Bu rakamları biz bulsak muhalefet buldu dersiniz. Bunlar BM'nin rakamları.

Bırakın siz bazı valilerin 'muhasır medeniyet seviyesini' kullanmıyacağım demesine.

MALİ AFLAR

9 yılda 6 tane mali af çıktı. Niye vatandaş borcunu ödeyemiyor. 6 kez çıkarıyorsunuz yine ödeyemiyor.

KHK ELEŞTİRİSİ

Geçmiş parlementonun verdiği yetkiyi bu parlemento için kullanmak ayıp değil mi? 35 tane KHK olur mu? Türkiye'de hangi ivedi ve zorunlu bir durum vardı? Hiçbir şey yok. Hükümet parlementoyu by-pass edelim diyor.

Meclis Başkanı'na bir çağrım var. KHK'lar komisyonlarda ve genelkurulda ivedilikle görüşülür diyor. Parlementonun iradesine güveniyorsanız. O KHK'ları genel kurula getirin.

Bakanlıklarda arpalıklar oluşturuyorsunuz. Eski milletvekili seçilememiş, şimdi bakan yardımcısı atıyorsunuz. Orada müsteşar yok mu? Bu ayıp değil mi? Bunu bir de KHK ile yapıyorsunuz. Bu memlekette çocuklar aç ölürken, siz çıkıp yandaşlarınıza koltuk ayarlıyorsunuz.

VAN DEPREMİ

İlk kez bir hükümet bu kadar çuvalladı. Kısaca örnekler veriyorum.

Depremin olduğu günün gecesi iki genel başkan yardımcısı oradaydı. Söylediğimiz sadece şuydu:Vatandaşın cadıra ihtiyacı var dedik.

Hükümet ne dedi? 7 bin çadır gönderdik. Çadıra ihtiyaç yok. Dışarıdan gelen yardımları kabul etmedik, kendi imkanlarımızla bunun üstesinden gelebiliriz dedi sayın Atalay.

Başbakan ise çıkıp ilk 24 saatte çuvalladık dedi. Kim haklı?

Deprem vergilerini çıkıp bir bakan 'biz onlarla yol, köprü yaptık' dedi. Bu bakanın bütçe denkliğinden de haberi yok.

Bir başka bakan çıkıp büyük depremden sonra deprem olmaz diyor. Bir daha deprem oluyor 40 vatandaşımız yaşamını yitiriyor.

Japonya'da olan depremin ardından bir bakanın açıklaması vatandaşı kızdırınca istifa ediyor. Biz de bu kadar açıklamadan sonra hepsi koltuğuna daha da çivilenmiş durumda.

14 tane kuruluş dönemin Erciş Belediye Başkanı'nı şikayet ediyor o yargıya. Ne oldu? Hiç...

CARİ AÇIK

Cari açık verip büyüyorsunuz. Cari açık 5.2 büyüyor. AKP'nin büyüme hızı da 5.2. Cari açık düşünce siz küçülüyorsunuz. Demek ki siz kendi paranızla değil, başkalarının parasıyla büyüyorsunuz.

2011'de öngörülen cari açık 42 milyon dolar cari açık. Yüzde 200 farkla cari açık arttı. Enflasyonda öngörü yüzde 5.2. Sonra resmi gazetede yüzde 7.2 olabilir dediler. Gerçekleşen ne 9.4. Bu öngörüsüz hükümete mi güveneceksiniz? Bu hükümetin bütçesine mi güveneceksiniz. Bunlar devletin resmi rakamları...

RUSYA'YA BAĞIMLI HALE GELDİK

Nasıl olurda enerji kaynaklarımızı bir ülkeye bağımlı hale getiririm diye düşünmek gerekir. Ya bu ülkeyle aramız bozulursa?

DIŞ İLİŞKİLERDE BAŞARISIZLIK

Geçen yılın bütçe görüşmelerinde Sayın Hüseyin Pazarcı sayın bakana soruyor. Rum yönetiminin Akdeniz'deki durumunu hatırlattı.

Münhasır ekonomik bölge ilanı yapmış hiçbir devlet yok dedi. Sayın Bakan. Sadece Libya'da bunu dedi.

BM'nin resmi sitesinde şu tabloyu görürsünüz. 2003'te Mısırla münhasır ekonomik bölge anlaşması yapıldı. 2007'de Lübnan'la, İsraille anlaşma yapıldı. 13 bölge belirlendi 11'i için ihaleye çıkıldı.

Dışişleri Bakanlığı'na bir de soru önergesi verildi. BM mi yanlış biliyor yoksa siz mi diye sordu. Hala bakanlıktan tık yok.

Güney Kıbrıs gitti platformu dikti. Biz ne yaptık. Bağırıp çağırdık. Rum yönetiminden bir açıklama şöyle: Onlar bağırıp çağırırlar, yerlerine otururlar dedi. Öyle de oldu.

KADDAFİ'NİN LİNÇ EDİLMESİ

Bir lideri beğenmezsiniz ama o liderin linç edilmesine nasıl alkış tutarsınız? Biri çıkıp bunu söylesin.

GAZZE'Yİ ALTIN TABAK İÇİNDE SUNDUNUZ

BM'ye gittik. Raporda diyor ki Gazze Ablukası meşrudur. İsrail'e altın tabak içinde Gazze'yi sundunuz.

HSYK

Bana dünyada bir örnek göstersinler. Şu ülkede bir milletvekili iktidarı eleştirdi diye fezleke düzenlendi? Bunu bana özür dile diyen yargıçlara da soruyorum.

Bana dünyada saygın bir ülke göstersinler ve basılmamış bir kitap hakkında imha kararı veren bir yargı göstersinler. Bu ülkeden kitaplar yasaklandı da ne oldu? Bunlara son vermemiz lazım. Geçmişte yasaklananların hepsi yanlış.

Bana o yargıçlar hangi ülkesinde aranan bir insan hakime gelecek kaçacaksın diye tukuklanacak? İktidar ve onların arkabahçesi yargıçlar söylesin. Dünyanın hangi ülkesinde 70 gazeteci tutuklu olabilir. Çin'i bile geçtik.

Hülle ile anayasa mahkemesine yargıç atanacak ve hiçbir yargıcın sesinin çıkmadığı bir ülke göstersinler. Bunu eleştirmemek adalete saygısızlık değil midir?

DOKUNULMAZLIK

Hepimizin dokunulmazlığı var. Ama 3 AKP'li milletvekilinin dokunulmazlığı olduğu içni dosyaları işlemden kaldırıldı. Dokunulmazlığı zaten var. İsterseniz bu isimleri de açıklarım. Bir AKP'linin hayali ihracat dosyası var. Milletvekili ve nasıl oluyor da dosyası zaman aşımından kaldırılıyor. Soruyorum ne yaptınız?

Ben söylüyorum o yargıçlar bir süre sonra Yargıtay'a üye olarak seçilecekler.

TUTUKLU VEKİLLER

Uluslararası sözleşmelere göre o tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılması gerekiyor. Hangi yargıç anayasadaki bu maddeyi görmez. Mahkum olsa eyvallah! Mahkum da değil.

DENİZ FENERİ

3 savcı görevden alındı. Bir mahkeme kararını belli bölümlerini kapattılar diye. Peki bu kapatılan belgenin altında bir tane savcının adı var. Peki neden 3 tane savcıyı görevden aldın? Aynı şikayetler tonlarca yapıldı diğerlerine hiçbirşey yapılmadı.

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com