Hükümete ekonomik kriz uyarısı!

Hükümete ekonomik kriz uyarısı!
AKP hükümetini krize karşı uyardı!

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, İspanya'nın 160 bin avro ve üzerinde konut ve gayrimenkul alanlara Avrupa Birliği'ne (AB) giriş, İspanya'da oturma, AB içinde serbest seyahat ve çalışma olanağı tanımasının Türkiye'de konut ve inşaat sektörüne darbe indireceğini ileri sürdü.

Toprak yazılı açıklamasında, Avro Bölgesi'ndeki borç krizinin etkilerinin ülkeleri çıkış yolları aramaya ve önlem almaya yönelttiğini belirtti.

Söz konusu ülkelerin alacağı tedbirlerin Türkiye ekonomisini de etkileyeceğini iddia eden Toprak, şunları kaydetti:

''İspanya hükümeti iki yolla hem borç krizini hem de ekonomik darboğazı aşmayı, inşaat sektörünü canlandırıp, işsizliği hafifletmeyi, elindeki konut stoklarını eritmeyi hedefliyor. İlk olarak İspanya'dan 160 bin avro ve üzerinde bedelle gayrimenkul alanlara AB'ye giriş, oturma, çalışma ve serbest dolaşım izni verilecek. İkincisi ise 500 yılı aşkın süre önce İspanya'dan sürgün edilen ve büyük bölümü Osmanlı'ya ve diğer ülkelere yerleşen İspanyol Yahudileri Sefaradlara İspanyol vatandaşlığı verilmesi kararı. İspanya bu yolla, konut stoklarını eritmeyi, başta Rusya ve Çin, körfez bölgesindeki varlıklı Araplar olmak üzere, kuzey Afrika'nın zengin iş adamlarını, Fas, Tunus, Cezayir'in zenginlerini ülkesine taze para çekmeyi hedeflemektedir.

Sadece bu iki kararın Türkiye ekonomisine sermaye ve yatırımın yanında, konut üretimi alanında ciddi negatif etkileri olacaktır. Maketten satılan konutlar nedeniyle, şirket iflasları gündeme gelecek, teslim edilmeyen konutlardan ötürü konutzedeler ortaya çıkacak, geri dönmeyecek konut kredilerinden ötürü banka, finans sektörü etkilenecektir. Bugünden Türkiye'yi bekleyen bu ciddi ekonomik kriz olasılığını gündeme getirmek zorundayız. Hükümeti şimdiden uyarıyorum.''

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, ülkelerin indirimlere, promosyonlu erken rezervasyonlara yönelmelerinin de Türkiye'nin turizmini de olumsuz etkileyeceğini savundu. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com