"Hükümete güvenmiyoruz"

"Hükümete güvenmiyoruz"
Türkiye Kamu-Sen Kütahya İl Temsilcisi Mehmet Karabekir Uzlaştırma Kurulu Kararlarına uymayan Hükümetle ilgili açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız'ın açıklaması hakkında bilgi verdi. Karabekir, ayırca bundan sonraki süreçt

Türkiye Kamu-Sen Kütahya İl Temsilcisi Mehmet Karabekir Uzlaştırma Kurulu Kararlarına uymayan Hükümetle ilgili açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız'ın açıklaması hakkında bilgi verdi. Karabekir, ayırca bundan sonraki süreçte Hükümetle yapılacak görüşmelrde Hükümete güvenmeyeceklerini de dile getirdi.
Türkiye Kamu-Sen'in taban aylığı ısrarı konusunun Uzlaştırma Kurulu ararları Kamu İşveren Kurulu tarafından kabul edilmediğini belirten Karabekir; Uzlaştırma Kurulu kararlarını görüşmek için Başbakanlık Merkez binada gerçekleşen toplantıdan bir sonuç çıkmadığını söyledi.
Yapılan toplantıların ardından Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız tarafından açıklama yapıldığını ifade eden Karabekir, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız'nın şu açıkalamalarda bulunduğunu dile getirdi:
“Toplu görüşmeler kamu görevlisi, emekli, dul ve yetimi ile ailelerinin dört gözle beklediği bir süreçtir. Dar ve sabit gelirle hayatını sürdüren bu kesim, insan onuruna yaraşır bir yaşam seviyesinin oldukça altındadır. Dokuz yıllık toplu görüşme mücadelesinde tek amacımız, bu kimselerin gelirin paylaşımında, pastadan daha fazla pay alabilmesi, hak ettiği bir ücrete kavuşması açlık ve yoksullukla savaşan milyonlarca vatandaşımız arasından hiç olmazsa kamu görevlilerinin çıkarılması olmuştur.Bu nedenle süreç, toplumumuzun büyük çoğunluğu için hayati bir önem taşımış ve kamuoyunun dikkatle takip ettiği bir durum haline gelmiştir.Bu gerçekten yola çıkarak Türkiye Kamu-Sen de bütün yanlış uygulamalara ve eksikliklerine rağmen toplu görüşmelere gereken ciddiyeti kazandırmak adına çaba sarf etmiştir. Bizlere umut bağlamış kesimlerin yaralarına merhem olabilmek için de bütün iyi niyet ve samimiyetimizi gösterdik. Başka sendikaların ve Kamu İşveren Kurulu üyelerinin de konunun önemini kavrayarak, aynı ciddiyeti göstermelerini ve süreci verimsiz kılacak tutum ve söylemlerden kaçınmalarını talep ettik. Bu gayretlerimize rağmen, ne yazık ki her yıl toplu görüşmeler, kapsamı dışındaki tartışmalarla, gerginliklerle gündeme geldi; bu da bizleri fazlasıyla rahatsız etti.Toplu görüşme masasının Türkiye Kamu-Sen dışındaki unsurlarının süreci etkisizleştirmek ve farklı mecralara çekmek için oynadıkları oyunların bir kısmını hep birlikte ibretle takip ettik.Danıştay Onuncu Dairesi'nin 2006/1447 Esas; 2010/2173 numaralı kararına göre toplu görüşmeler eşit statüdeki iki eşit heyet arasında yapılmak zorundadır.Karar, Devlet Bakanının toplu görüşmelere başkanlık edemeyeceğini ancak Kamu İşveren Kurulu'nun başkanı olarak masada yer alabileceğini ortaya koymuştur.' şeklindeki konuşmaları aktardı.
Taban aylığı konusunda Uzlaştırma Kurulu kararlarını kabul etmeyen Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın, kurulun kararının hukuka uygun olmadığını iddia ettiğini vurgulayan Karabekir, konuşmasıı şöyle sonlandırdı:
'İlgili yasanın gerekliliğini yerine getirme konusunda keyfi davranan Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'ya Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve sendikaların genel başkanlarından Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak, Türk Haber-Sen Genel Başkanı İsmail Karadavut, ve Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Nazmi Güzel büyük tepki gösterdi.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com