Hükümete hodri meydan

Hükümete hodri meydan
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), polisin sıktığı göz yaşartıcı gaz nedeniyle Çayan Birben’in hayatını kaybettiğini belirterek, “Güvenlik güçlerini ve onları cesaretlendiren anlayışı şiddetle kınıyoruz. Bu anlayışın hükümet yetkilerine s

SES’ten yapılan yazılı açıklamada, Yalova’da bir kavgaya müdahale eden güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gazların kontrolsüz kullanmaları sonucu, arada kalan ve astımlı olduğunu bildirmesine rağmen Çayan Birben adlı gencin beyin ölümünün gerçekleştiği kaydedildi. İçişleri ve Sağlık Bakanlıkları'nın açıklamalarıyla, güvenlik güçlerini ölümcül gazları kontrolsüz kullanmaları konusunda cesaretlendirdiği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

“Bilimsel araştırmalar;

-Biber gazının astımın bir çeşit alt grubuna yol açabildiğini (Reaktif Havayolu Disfonksiyonu Sendromu),
-Önceden astım tanısı olan hastalarda ölüme neden olabildiğini,
-Kapalı alanda kullanıldığında daha da ölümcül olabildiğini,
-Biber gazının yoğun kullanımla açık alanda da ölümcül olabildiğini gösteriyor.
Güvenlik güçlerini ve onları cesaretlendiren anlayışı şiddetle kınıyoruz. Bu anlayışın hükümet yetkilerine sesleniyoruz; madem bu gazlar zararsız üstünüzde deneyerek halka ispat edin.
Sağlık ve Sosyal Hizmet alanında emek ve demokrasi mücadelesi veren bir sendika olarak; bu ve benzeri olayların takipçisi olacağımızın bilinmesini özellikle belirtmek istiyoruz, bu gibi olaylarla mücadele etme kararlılığını taşımaya devam edeceğiz. AKP’yi, emek ve demokrasi mücadelesini, muhalif düşünceyi boğmaya çalışan bu baskıcı politikalarından vazgeçmeye çağırıyoruz.” (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com