Hükümete Hrant Dink kararıyla yüklendi

Hükümete Hrant Dink kararıyla yüklendi
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Dink cinayetiyle ilgili hükümeti suçladı.

Sansürsüzhaber  CNN Türk’te canlı yayına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hrant Dink davasıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamalarda Dink cinayetiyle ilgili hükümeti suçladı.

İşte CNN ekranlarında yapılan röportajdan satır başları:


YARGIÇ “DELİL YOK” ÇIĞLIĞI ATIYOR
Yargıç yeterli delil yoktu, örgüt suçlaması için diyor. Yargıç delil toplamaz. Bir yargıcın yeterli delil yok demesi aslında bir çığlıktır. Delil vardı ama dosyada yok. O dosyaya o delilleri kim koymadı? Savcı da yeterli delil vardı ama hakim karar vermedi diyor. Bu tablo iç karartıcı bir tablo. Yıllarca bu ülkede adli kolluk olmalı dedik. Siyasi otoriteden bağımsız delil toplayacak bir kolluk olmalı.

Videoyu izlemek için tıklayınız...

NEDİM ŞENER GERÇEKLERİ SÖYLEDİĞİ İÇİN İÇERİDE
Dönemim İstanbul Emniyet Müdürü hemen arkasından bir açıklama yaptı. Burada bir örgüt yoktur dedi. Yasin Hayal’le de konuşmuşlar zaten.  Şimdi bu zat Osmaniye Valisi.  Olayı aydınlatması gereken, delil toplaması gereken kişiler AKP’nin gözbebeği bürokratlar. Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybolmayacak bunlar diyor Erdoğan. Yeni mi fark ettiniz?  İyi de kayboldu. Nedim Şener bunu yazdı; yazdığı için zaten şu an içeride.  HSYK’nın hukuğa aykırı bir duruma müdahele etmesini normal karşılıyorum.

Hükümet Bu konuda ne yapmalı?
Hükümet bu konuda hiçbir şey yapamaz, yapmak istemez. Hükümetin o delilleri saklayan herkes hakkında soruşturma açması gerekir. Hepsini terfi ettirdi. Onlarla işbirliği içinde çalışıyor zaten.

Siz atamalar nedeniyle hükümeti  mi suçluyorsunuz?
Niye şu ana kadar sizin bürokratlarınız gerekli delilleri mahkemeye sunmadı?  Yapılanlar bizi tatmin etmez. Trabzon’da 17 kez ihbar yapılmış. Dönemin Trabzon  valisi bile “Bana bilgi verilseydi ben bu cinayeti engellerdim.”dedi.  Kimin suçu, ne zaman, nerede ve hatta hangi silahla işleyeceği belirli. Bu konuda bir şey yapılmıyor. Yapmayanlar hakkında bir şeylar yapılması lazım. Siz alıp onları atadınız.

Bu çok ağır bir suçlama değil mi?
Hayır. Bana desinler ki, biz şu kişiyi şuraya atamadık. Benim söylediklerim doğru.  Biz kimse yargılanmasın demiyoruz ancak herkes hukuki şartlarda yargılansın diyoruz. Burada delillerin gizlenmesi var. Deliller verilmiyor. Nedim Şener’in kitaplarına bakın, tamamı orada var. Bir Emniyet Müdürü delilleri Vali'den gizliyor. Dönemin Vali'si "Benim haberim olsa ben bu cinayeti engellerdim" diyor. Cinayet ötgütsüz bir suç olarak çıktı ortaya. Sonra Sayın Başbakan Yargıtay bunu düzeltecek dedi. Sayın Başbakan yeni deliller mi sunacak Yargıtay’a? Siyasi otorite emniyete delilleri vermeyin diyorsa, yargıç  da böyle açıklama yapar.
(SYO)

 Haber: Şeyma Kelekçi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com