Hükümet'e komutanlardan toplu istifa resti!

Hükümet'e komutanlardan toplu istifa resti!
Orgeneral Bekir Kalyoncu’nun görevine karşı çıkan hükümete TSK komuta kademesinden toplu istifa resti geldi.

Karar bu gün köşk tarafından açıklanacak ve krizin Köşk tarafından çözülmesi bekleniyor.

 

Yüksek Askeri Şûra’da (YAŞ) hükümetin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu’nun Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirilmesine karşı çıkması üzerine, TSK komuta kademesinden “toplu istifa” resti geldiği öğrenildi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in sahura kadar süren görüşmeler sonucu Başbakan Tayyip Erdoğan’ı ikna etmeye çalıştığı kaydedildi. Krizin son dakikaya kadar sürdüğü öğrenildi. Terfi kararları bugün Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden, atama kararları ise Köşk’ten açıklanacak. Bu durum da krizin Köşk tarafından çözüleceği şeklinde yorumlandı. Bu gelişmelerin ardından İstanbul’a dün akşam dönmesi planlanan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın programını değiştirdiği öğrenildi. Dün akşam İstanbul’da olacak Erdoğan, bugün şûra kararları Köşk’ten açıklandıktan sonra İstanbul’a dönecek

 

Cumhuriyet’ten Barkın Şık’ın haberine göre; YAŞ, ikinci gün çalışmalarını Erdoğan başkanlığında tamamladı. Dün, Genelkurmay Karargâhına ilk olarak komutanlar geldi. Erdoğan saat 09.55’te geldiği karargâhta, Genelkurmay Başkanı Özel tarafından karşılandı.

 

KÖŞK’TE İFTAR

 

Şûrada, terfi sırasında bulunan general, amiral ve albayların bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve emeklilik işlemleri ele alındı. Şuraya katılan üyeler akşam Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çankaya Köşkü’nde verdiği iftarda buluştu. YAŞ kararları, bugün Gül’ün onayının ardından kamuoyuna açıklanacak. Terfi işlemlerine ilişkin kararların Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden, atama kararlarının ise Köşk tarafından kamuoyuna duyurulacağı öğrenildi.

 

ÖZEL İKNAYA ÇALIŞTI

 

Şûraya, Kalyoncu’nun Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanmasına ilişkin kriz damgasını vurdu. Krizin aşılması için Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, şûranın başlamasından bir gün önce verdiği YAŞ iftarının ardından, Başbakan Erdoğan ile sahura kadar görüşmüştü.

Bu görüşmeler sonucunda son dakikaya kadar Kalyoncu’nun Kara Kuvvetleri’ne getirilmesi konusunda ilerleme sağlanamadığı belirtildi. Şûrada terfiler konusunda ise kriz yaşanmadı. Bu yüzden terfilerin Genelkurmay Başkanlığı tarafından, atamaların ise Köşk tarafından açıklanacağı kaydedildi. Kulislere yansıyan bilgilere göre, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlarının görev süreleri 1’er yıl uzatıldı. (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com