Hükümete Suriye uyarısı!

Hükümete Suriye uyarısı!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye’de Kürtlerin Türkiye sınırına yakın bazı yerleşim birimlerinde yönetimi ele geçirmesiyle başlayan “Kürt devleti” tartışmalarına yönelik, “İsrail’le yüzde 100 paralel hareket edecek ikinci devletin yapısı şekill
Kılıçdaroğlu’nun değerlendirmeleri şöyle:
 
En kârlı devlet İsrail
 
Suriye’de bir Irak Kürdistan Özerk Bölgesi gibi bir Kürt bölgesi oluşturma çabası olduğunu herkes biliyordu. Yazıldı, çizildi peki biz ne yaptık? Bakın, gelinen noktada en kârlı devlet İsrail’dir. Ortadoğu’da kendisiyle yüzde 100 paralel hareket edecek ikinci bir devletin yapısı şekilleniyor. Yalnızca Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeleri kastederek söylemiyorum bunu, kastım Kuzey Irak’ı da içine alan bir devlet.
 
Ortadoğu bataklığı
 
Dış politikada atacağınız adımların yankısının, sonuçlarının ne olacağını bileceksiniz. Ne sonuçlar doğuracağını analiz etmeden, süreç analizi yapmadan nasıl hareket edersiniz? Dışişleri Bakanı’nın en büyük zaafı; süreç analizi yapmamış olmasıdır. Barzani’nin süreç içinde rolü bilinmiyor muydu? Tahmin edilmeyecek olaylar değildi ki bunlar. Bunları tahmin etmek için Dışişleri Bakanı ya da Başbakan olmaya gerek yok. Dış politika konusunda Ortadoğu bataklığına sürüklenen bir ülke olduk.
 
Küçümseyerek geçiştiriyorlar
 
Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay çıkmış, ‘Münferit bir bayrak asma olayı’ diyor, küçümseyerek geçiştirmeye çalışıyor. Siz Suriye konusunda Rusya’nın, Çin’in, İran’ın hatta Hindistan’ın gücünü, rolünü dikkate almadan sağlıklı bir dış politika oluşturamazsınız. Dış politikada ‘Aklıma her geleni yaparım, uygularım’ diye bir kural yoktur. Dahası başka ülkelerin çıkarları üzerinden dış politika oluşturmak gibi de bir kural yoktur. Bugün geldiğimiz nokta ise bu iki durumun Türkiye için kural haline getirilmiş olmasıdır.
Olayları yönlendiren değil, olayların süreklediği bir Türkiye olduk. Üstelik nereye sürüklendiğimiz de belli değil.
 
Başbakan’ın gücü kalmadı
 
Üstelik Başbakan’ın da olayları yönlendirebilecek bir gücü kalmadı. Sözlerinin hiçbir Ortadoğu ülkesinde ciddiyeti yok. Başbakan’ı hangi Ortadoğu ülkesi ciddiye alıyor? Hangi ülke Başbakan’ın söyleminin ciddi bir ağırlığı olduğunu düşünüyor? Söylediklerinin tamamının arkası boş. Bize sadece ‘Sesini yükselt, bağır... Muhaliflere topla, onlara silah ver’ dediler. Bunlar telkindir. Bölgemiz ateş çemberine dönmüş, muhalefete bilgi verilmiyor. Dış politikaya iç politikadaki kavgalar tartışmalar yansımamalı. Türkiye’nin gelenekleri de en azından üst düzey bürokratların gelip muhalefete bilgi vermesi yönündedir. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com