Hükümeti eleştiren karikatürist gözaltına alındı

Hükümeti eleştiren karikatürist gözaltına alındı
Hindistan’da, hükümetle ilgili yolsuzluk iddialarını çizimlerine yansıtan bir karikatüristin gözaltına alındığı bildirildi.
Mumbai’de bir yargıç, hakkında yakalama emri çıkartılan Aseem Trivedi adlı karikatüristin sorgulanması için bir hafta alıkonulması talimatını verdi.
 
Ülkede siyasi bir aktivistin, Trivedi’nin karikürlerinin ülke için "onur kırıcı" olduğuna ilişkin şikayeti üzerine yakalama emri çıkarılırken, karikatüristin çalışmalarının birinde, Hindistan’ın ulusal sembolü olan aslanların yerine kurtların resmedildiği ve "hakikat hüküm sürecek" şeklindeki ulusal sloganın da "yolsuzluk hüküm sürecek" şeklinde değiştirilmiş olduğu belirtildi.
 
Karar ülkede farklı kesimlerin tepkisine neden oldu.
 
Öğrenciler, muhalif siyasetçiler ve ifade özgürlüğü savunucuları, Trivedi’nin gözaltına alınmasını protesto ederek bu durumun siyasetçilerin eleştiriye karşı giderek daha hoşgörüsüz hale geldiğinin önemli bir göstergesi olduğuna işaret etti.
 
Serbest karikatürist Trivedi’nin ABD merkezli Uluslararası Karikatürist Hakları Örgütü’nün düzenlediği "Editöryal Karikatürcülükte Cesaret Ödülü" yarışmasında birinciliği paylaştığı ve önümüzdeki günlerde ödül törenine katılmaya hazırlandığı belirtiliyor. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com