Hükümetin dış politikasının bedeli: 5 ölü, 13 yaralı

Hükümetin dış politikasının bedeli: 5 ölü, 13 yaralı
Suriye'den Akçakale'ye dün akşam saatlerinde top mermisi düştü 5 kişi öldü, 13 kişi yaralandı. Olayın ardından bugün Meclis olağanüstü gündemle toplandı.
Yaklaşık 20 gündür Suriye ordusu ile muhalifler arasında sıfır noktasında yaşanan yoğun çatışmalar nedeniyle geçtiğimiz haftalarda Tel Abyad'da çıkan çatışmada ateşlenen top mermisi, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi'nde bir mahalleye düşmüştü. 
 
 
Yaklaşık 20 gündür Suriye ordusu ile muhalifler arasında sıfır noktasında yaşanan yoğun çatışmalar nedeniyle geçtiğimiz haftalarda Tel Abyad'da çıkan çatışmada ateşlenen top mermisi, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi'nde bir mahalleye düşmüştü. 
 
TÜRKİYE KARŞILIK VERDİ
 
Akçakale'ye düşen topun ardından sınırda bulunan Türk topçu bataryaları, Suriye'ye uyarı bombardımanı başlattı.
 
Şanlıurfanın Akçakale ilçesine düşen top mermilerinin ardından, sınırda bulunan Türk topçu bataryaları, Suriye'ye uyarı bombardımanı başlattı.

TEZKERE GÖRÜŞMELERİNDEN KARELER
 
AKÇAKALE'DE BU SABAH İTİBARİYLE SON DURUM
 
Saat 06:45 itibariyle Türkiye'den Suriye'ye yapılan top atışının sesleri duyuldu.
 
Akçakale'den Suriye tarafına 3 kez top atışı yapıldı.
 
Türkiye'nin Suriye'ye yaptığı top atışında Suriyeli askerlerden ölenlerin olduğu ajanslar tarafından haber oalrak geçildi...
 
CHP HEYETİ AKÇAKALE'DE
 
Suriye ordusu tarafından atılan top mermisinin, polisler ile vatandaşların bulunduğu yere düşmesi nedeniyle 5 kişinin hayatını kaybettiği Akçakale İlçesi'ne gelen CHP'li Sezgin Tanrıkulu başkanlığındaki 5 kişilik heyet, incelemede bulundu. İlk olarak Akçakale Kaymakamlığını ziyaret eden CHP'li Sezgin Tanrıkulu'ya, CHP'li Mahmut Tanal, Salih Fırat, Refik Eryılmaz ile Nurettin Demir eşlik etti. Kaymakamlık girişinde bir grup tarafından alkışlarla karşılanan heyet, vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulunup, sakin olmaları yönünde çağrıda bulundu. Bir süre kaymakam Eyüp Fırat'ı makamında ziyaret eden CHP heyeti, olayın yaşandığı istasyon mahallesine giderek yakınlarını kaybeden ailelere taziyede bulundu.
 
SURİYE BASINI NE DEDİ?
 
Suriye basını, Türkiye'nin İdlib kentindeki askeri hedefleri vurduğunu bildirdi.
 
Suriye telekomünikasyon şirketi Syriatel, kısa mesajla, Türkiye'nin İdlib bölgesinde yer alan askeri hedefleri vurduğunu duyurdu.
 
"TÜRKİYE KARAKOL VURDU" İDDİASI
 
Türkiye, Suriye'deki hedefleri bombaladı. Türkiye'nin top ateşinde Suriyeli askerler öldü.

FACİA SONRASI AKÇAKALE'DEN KARELER
 
İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye'den atılan havan mermilerinin Türkiye'ye düşmesi üzerine yapılan top atışında Tel Abyad sınırındaki bir ordu karakolunun vurulduğunu öne sürdü.
 
Örgüt kaç askerin öldüğü konusunda bilgi vermedi, ancak ölen askerlerin sınır kenti Tel Abyad yakınlarında bir karakolda bulunduklarını bildirdi.
 
CHP LİDERİNDEN FLAŞ AÇIKLAMA
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Suriye'den Türkiye’nin Akçakale ilçesine atılan, 5 kişinin hayatına mal olan ve 9 kişinin de yaralanmasına neden olan top mermileri ile ilgili yaptığı açıklamada "Türkiye'nin sağduyulu olması lazım, Türkiye büyük ve güçlü devlettir" dedi.
 
ANKARA'DA KIRMIZI ALARM
 
Meclis olağanüstü toplandı. Meclis, onaya sunulan 'Suriye'ye askeri müdahale tezkeresi'ni kapalı oturumda görüşüyor...

 
Akçakale'deki saldırı ve Türkiye'nin Suriye'deki bazı askeri hedefleri vurması üzerine olağanüstü toplanma kararı alan Meclis, bugünkü oturumda gece saatlerinde onaya sunulan 'Suriye'ye askeri müdahale tezkeresi'ni görüşecek.
 
Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine düşen bombanın 5 can alması TBMM'nin gündemini de değiştirdi.
 
Suriye tezkeresi Kabine'de imzaya açıldı. Gerekli imzalar hızla tamamlanarak tezkere Meclis'e gönderildi. 
 
Meclis, yaşanan gelişme nedeniyle yarın sabah 10.00'da toplanma kararı aldı.
 
Gece saatlerinde Bakanlar Kurulu'ndan gelen haber ise bugün yapılacak olan oturumu daha da önemli hale getirdi. 
 
Genel Kurul, bugün kabinede imzaları tamamlanarak onaya sunulan 'Suriye'ye askeri müdahale tezkeresi'ni görüşecek.
 
SAVAŞ KARŞITLARI MECLİS'E YÜRÜDÜ
 
Ankara' da savaş karşıtı gösteri yapan grup tezkerenin görüşüldüğü TBMM'ye yürümek istedi.
 
Polis ekipleri TBMM'ye yürümek isteyen  gruba biber gazı ile müdahale etti. Gerginlik devam ediyor. 
 
MECLİS'TE KRİTİK SAATLER
 
Meclis bu sabah 10:00 itibariyle  olağanüstü gündemle toplandı. İlk olarak söz alan CHP'li Muharrem İnce ve MHP'li Oktay Vural, hükümetin politikalarına sert çıktı. İnce, Hükümeti şeffaf olmaya çağırırken, Hükümetin Esad ile olan geçmişteki iyi ilişkilerine dikkat çekti ve "Bize ne Esad'dan, ben Türkiye'yi düşünüyorum" dedi. Oktay Vural ise "PKK terör örgütü ile müzakereye gidenlerin, Meclisten yetki istemelerini, Türk halkının iyiliği açısından yorumlayıp tavrımızı ortaya koyacağız. Ülkemizi bu noktaya getirenlerin de sorumluluğunun olduğu açık. Meclis'te kapalı oturum istedi AKP, ancak biz milletimizin huzurunda ifade etmekten de çekinmeyiz" diye konuştu.
 
Bu saatlerde Meclis'teki kapalı oturum devam ediyor. (NSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com