Hür Adam Filmi Çok Konuşulacak!

Hür Adam Filmi Çok Konuşulacak!
7 Ocak'ta vizyona girecek film çok konuşulacak...

İslam alimi Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatının anlatıldığı "Hür Adam-Bediüzzaman Said Nursi" filmi, 7 Ocakta vizyona girecek.

Filmin basın gösterimi, Cevahir Megaplex Sinemaları'nda yapıldı.

Gösterim öncesi basın mensuplarına açıklama yapan yönetmen Mehmet Tanrısever, 20 yıllık bir yönetmenlik tecrübesi olduğunu belirterek, Said Nursi'yi anlatan bir filmi çekmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Tanrısever, "Said Nursi bilinmiyor. Said Nursi, bir zalim gibi, bir isyancı gibi biliniyor Türk toplumunda. Onun misyonunu, düşüncelerini, fikirlerini Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmak istiyorum. Filmi izleyenler, onun ne kadar hümanist, ne kadar gerçekçi, ne kadar sevgi dolu ve ne kadar merhametli olduğunu görecekler. Böyle bir insanı tanıtmak benim için büyük bir şeref" diye konuştu.

Çekimlerin 15 ay sürdüğünü, filmde 1000'den fazla kostüm ve 2 bin 500 objenin kullanıldığını anlatan Tanrısever, müziklerin Prag'da, ses işlemlerinin ise İngiltere'de yapıldığını söyledi.

Bir basın mensubunun "Atatürk ile ilgili tartışma sahnesi. Gerçekten böyle bir olay var mı?" diye sorduğu Tanrısever, "Var, birkaç kere var.

Yeniliklerle ilgili düşüncelerini karşılıklı söylüyorlar, tartışıyorlar" karşılığını verdi.

Tanrısever, "Bu film, Türk-Kürt kardeşliğini anlatıyor" dedi.

Filmi Fethullah Gülen'in izleyip izlemediği de sorulan Tanrısever, "Evet, izledi ve beğendi. Birkaç sahne ile ilgili düşüncelerini söyledi, değişiklikleri yaptık. Filmi ona ithaf etmiştim, istemediği için kaldırdım. Filmin başında ayetler de vardı, onları da kaldırdık" diye konuştu. Tanrısever, "Film 350 salonda gösterilecek, Avrupa ile 400 salonda olacak" dedi.

Filmin devamının çekilip çekilmeyeceği de sorulan Tanrısever, 20 yıl önce "Minyeli Abdullah"ı 6-7 seri halinde çektiklerini hatırlatarak, bu filmin de devamının gelebileceğini söyledi.

-BERHAN ŞİMŞEK'E DAVET-

Tanrısever, bir basın mensubunun "Minyeli Abdullah" filminin başrol oyuncusu olan Berhan Şimşek'in CHP'nin İstanbul İl Başkanı olduğunu hatırlatarak, kendisini filme davet edip etmeyeceğini sorması üzerine, "Evet, davet edeceğim. Geçenlerde telefon ile görüşmek istedim, meşguldü herhalde. Berhan bey benim
dostumdur" dedi. Filmin başrol oyuncusu Mürşid Ağa Baş da Said Nursi'yi canlandırmaya
çalıştığını belirterek, çekimlerin zor geçtiğini ifade etti.

Bu arada, filmin bazı bölümlerindeki Kürtçe konuşmalar, izleyenlere Türkçe alt yazılı olarak yansıtıldı.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com