Hürriyet Çalışanları Birbirine Girdi!

Hürriyet Çalışanları Birbirine Girdi!
Hürriyet gazetesinin bir yazarı ile bir muhabiri arasında çok ilginç bir savaş yaşanıyor. İşte o iç savaşın ayrıntıları...

Hürriyet gazetesi son günlerde ilginç bir iç savaşa sahne oluyor. Gazetede hafta bir gün ama tam sayfa yazan bir yazar ile künyede isminin başında Editör sıfatı bulunan bir muhabiri arasındaki savaş haberler, internet siteleri, köşe yazıları üzerinde devam ediyor.

İşte gazetenin yazarı Soner Yalçın ile Editörü Sefa Kaplan arasında yaşanan örtük savaşın geçirdiği aşamalar.

HERŞEY BİR KİTAP İLE BAŞLADI

Aslında herşey Sefa Kaplan'ın Prof. Dr. Celal Şengör ile yaptığı nehir söyleşininin "Bir Bilim Adamının Serüveni" adıyla kitaplaştırması ile başladı. Prof. Şengör söyleşi sırasında, ailesinin "dönme" olabileceğini söyledi.

Kitabın yayınlanmasından sonra Soner Yalçın'ın imtiyaz sahibi olduğu OdaTV'de "Soner Yalçın, "Beyaz Türkler'in Büyük Sırrı EFENDİ" kitabında Evliyazade ailesinin Sabetayist kökenine ilişkin sorular ortaya attığında Sefa Kaplan demediğini bırakmamıştı." diyen Odatv.com imzalı bir yazı yayınlandı.

"SONER YALÇIN'A GÖRE ÖNDE GELEN AİLELER SABATAYCI"

Kaplan'ın cevabı ise ilginç bir şekilde bir haber olarak geldi. Bugünkü Hürriyet'te "Aradığınız Beyaz Türk'e bir türlü ulaşılamıyor" başlıklı bir haber yazan Kaplan kendi gazetesi yazarı Soner Yalçın'a alttan alta eleştiriler içeren bir metin kaleme aldı:


"Soner Yalçın ile Prof. Yalçın Küçük ise bambaşka bir açıdan yaklaşacaklardı Beyaz Türk meselesine" diyen Kaplan şöyle devam etti:

"Belki de 'Beyaz Türk' kavramını ilk kez kitap ismi olarak kullanan Soner Yalçın'dı: "Efendi: Beyaz Türklerin Büyük Sırrı" isimli kitap, yayımlanır yayımlanmaz çoksatarlar arasına girecek ve büyük bir tartışma yaratacaktı. Çünkü, Soner Yalçın'a göre, Türkiye'nin önde gelen aileleri Sabetaycı idi. Batılı eğitim almış, kolejlerde okumuş, yönetim kademelerinde her zaman etkili olmuş bu isimler, gerçek kimliklerini yani Sabetaycı olduklarını gizleyen 'Beyaz Türkler'di ve onların 'büyük sırrı' da gizledikleri Sabetaycı kimlikleriydi. Yalçın'ın 'Sabetaycı' olarak niteledikleri arasında kamuoyuna mal olmuş hemen bütün isimler yer alıyordu. Yer almayanları da Prof. Yalçın Küçük, isimlerinin veya soyadlarının kimi harflerine bakarak Sabetaycı sınıfına sokuyordu."

"KAPLAN KÜÇÜK BİR ADAMDIR"

Soner Yalçın'ın yanıtı ise bugün yine OdaTV'den ama Ayhan Bozkurt'un köşesinden geldi: Kaplan'ın haberine yanıt olarak sert bir yazı yazan Bozkurt, "Sefa Kaplan bizim için küçük adamdır. Gazeteci bile değildir." dedi.

Şimdi merak edilen Hürriyet'in iki isminin arasındaki bu gerilimli kavganın ilerleyen günlerde nasıl bir boyut alacağı...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com