Hürriyet Türk-Yunan Savaşı Çıkaracaktı!

Hürriyet Türk-Yunan Savaşı Çıkaracaktı!
Türkiye ile Yunanistan'ı savaşın eşiğine getiren krizi Hürriyet tırmandırmış. O manşeti bile bile atan da Ertuğrul Özkök..

Habertürk Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, 1995'teki Kardak Krizinde o zaman çalıştığı Hürriyet'in oynadığı rolü dün yazdı.

Haber Ajansı Müdürü Uğur Cebeci, İzmir Bürosundan bir muhabiri kayalıklara gönderip, Yunan Bayrağı yerine Türk Bayrağı diktirdi.

BU KADAR BÜYÜK VERMESEK

Cebeci'nin diktirdiği bayrağın tam sayfa manşet olduğunu görünce, Ertuğrul Özkök'e: "Abi ne yapıyoruz. Bu manşet savaş çıkarır. Bari bu kadar vermesek" dedim.

Özkök ise "Hürriyet'in misyonunda böyle haberler olduğunu söyledi"

İŞTE HÜRRİYET GAZETESİ'NİN KOMANDOLARI...

Hürriyet Gazetesi muhabirleri Cesur Sert ve Aykut Fırat, Yunanistan'la 1996'da yaşanan Kardak Krizi sırasında kiralanan helikopterle Türk askerlerinden önce Ege'deki Kardak kayalıklarına gitmiş ve buradaki Yunan Bayrağı'nı yerinden söküp, yerine Türk Bayrağı'nı dikmişti. 
 
Cesur Sert ve Aykut Fırat'ın bu fotoğrafı, Hürriyet gazetesinde manşetten yayınlandı ve olay yarattı. Bu fotoğraflar üzerine Kardak Krizi büyüdü, dönemin başbakanı Çiller, "O bayrak inecek, o asker gidecek" dedikten hemen sonra, o bayrağı oradan indiren Cesur Sert ve Aykut Fırat, adadan söktükleri Yunan Bayrağını İzmir'e getirdi.

 

İşte Fatih Altaylı'nın dün Habertürk'teki köşesinde yazdıkları ve Kardak Krizi'nde Hürriyet Gazetesinin gazetecilik(!) başarısı..

Fatih Altaylı / Habertürk

Bıktım bu Kardak'tan

""ERTUĞRUL Özkök, yargılanan subaylarımızdan yola çıkarak Kardak krizi günlerini yazınca sizlerden çokça mesaj geldi. “Asıl sen oradaydın. Sen yaz” diye.

14 senelik bir konuyu, üstelik de konuşmaktan, anlatmaktan bıktığım bir konuyu bir kez daha ve inşallah son kez yazayım. Yazayım da, belki birileri ibret alır.

Hürriyet Gazetesi yazı işlerinde bir sabah toplantısı.

Masa kalabalık. Başta Özkök oturuyor. Yanında Fikret Ercan, Tufan Türenç. Tam kadro herkes orada. Tabii o zamanki adıyla Hürriyet Haber Ajansı GenelMüdürü Uğur Cebeci de.

Uğur gündemi anlatırken bir Yunan televizyonunun Kardak kayalıkları denilen ve Türkiye'ye ait olduğu iddia edilen bir yere Yunan bayrağı diktiğini anlattı.

Bunun üzerine yazı işlerinde Uğur Cebeci'ye takılmaya başladık. “Bak Yunan gazetecilere. Adamlar ülkelerine toprak katıyor. Sen boş otur. Bir yere bayrak diktiğin mi var” gibi takılmalar.

Tabii Kardak'a Yunan bayrağı çekildiği haberini gazetede kullandık.

Ertesi gün yine aynı toplantı odası.

Uğur Cebeci odaya büyük bir çalımla girdi ve toplantı masasına bir grup fotoğraf fırlattı. “Alın işte size gazetecilik” diye.

Bizim takılmalarımız üzerine Uğur, yememiş içmemiş İzmir Bürosu'ndan Cesur Sert'i bir helikoptere koymuş ve Kardak kayalıklarına yollamış. Cesur da inmiş, Yunan bayrağını indirmiş, yerine Türk bayrağını dikmiş.

Güldük geçtik.

SAVAŞ ÇIKAR, YAPMAYALIM

Öğleden sonra gazeteye geldim. Yazı işleri salonuna girdim. O da ne? Uğur Cebeci'nin diktirdiği, Cesur Sert'in de diktiği bayrak, gazetede tam sayfa manşet.

Hemen Ertuğrul Özkök'ü yakaladım. “Abi, napıyoruz. Bu manşet savaş çıkarır. Bari bu kadar büyük vermesek” dedim.

Özkök, Hürriyet'in geçmişte de benzer haberler yaptığını, Hürriyet'in misyonunda böyle haberler olduğunu, Kıbrıs davasına da böyle sahip çıkıldığını falan anlattı. İkna edemedim.""

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com