Hürriyet yazarından dikkat çekici soru?

Hürriyet yazarından dikkat çekici soru?
Hürriyet Gazetesi'nin yazarlarından Mehmet Yakup Yılmaz son zamanlarda ismi sıkça gündeme gelen MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında dikkat çekici bir soruyu okuyucularıyla paylaşıyor.

Yılmaz, yazısında daha önce karşılaşmadığımız yeni bir kavram ortaya atıyor; "Sünni Baaslaşma". Muhaberatın dış politikada aktif olmasına eski Baas rejimlerinde rastlandığına dikkat çeken Yılmaz, "eğer ülkemizdeki bu son tablo bir tür 'Sünni Baaslaşmasına' işaret etmiyorsa, Fidan’ın gelecekteki başbakanlığına işaret ediyor olmalı!" öngörüsünde bulunuyor..

Mehmet Y. Yılmaz'ın bugünkü yazısının ilgili kısmı şu şekilde:


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, amacına ulaşır ve başkanlık sistemini de getirebilirse, gelecekteki başbakan adayı, MİT Müsteşarı Hakan Fidan olur ve ben de buna hiç şaşırmam.


Öyle görünüyor ki bakanlarından bile daha çok Fidan’a güveniyor.

Bunun sonucunda MİT Müsteşarı sadece güvenlik ve istihbaratı değil, dış politikayı, PKK ile görüşmeleri de idare ediyor, aktif olarak bunların içinde yer alıyor.

Suriyeli muhaliflerle ilgili toplantıya herkes dışişleri bakanı ya da o düzeyde isimle katılırken, bize Dışişleri Bakanı yetmiyor, bir de MİT Müsteşarı gidiyor.

İsrail–Hamas ateşkesi için Başbakan, Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’i Mısır’da bırakıyor ama yanında MİT Müsteşarı ile!

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı bitiyor, Başbakan, Dışişleri Bakanı ile özel bir görüşme yapıyor, yanında MİT Müsteşarı var!

Halid Meşal, Türkiye’ye geliyor, birlikte iftar yemeği yeniliyor, masada Davutoğlu’nun yanında yine Fidan var!

Buna daha önce de dikkat çekmiştim, “muhaberatın” dış politikada aktif olmasına eski Baas rejimlerinde rastlandığını söylemiştim, o günden bugüne Fidan’ın rolü daha da artmış gibi görünüyor.

Normal demokrasilerde de elbette istihbarat örgütünün başındaki kişi rejim için önemlidir, ama dış politikayı yürütmesi de kendilerinden beklenmez. Bu işi seçilmiş bakanlar ya da diplomatlar götürür.

Eğer ülkemizdeki bu son tablo bir tür “Sünni Baaslaşmasına” işaret etmiyorsa, Fidan’ın gelecekteki başbakanlığına işaret ediyor olmalı!

 

(Mehmet Y. Yılmaz\Hürriyet)

Yazının tamamı için bağlantıyı tıklayınız:

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/21976983.asp

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com