Hürriyet'ten Aydın Doğan'a sansür

Hürriyet'ten Aydın Doğan'a sansür
Aydın Doğan'ın Yayın İlkeleri Kurulu toplantısında dile getirdiği 'Bağımsız haberciliğin bedelini ödedik' sözleri Hürriyet Gazetesi tarafından makaslandı.
Aydın Doğan'ın 'Habercilikte bağımsız ve tarafsız olacağız dedik. Bunun bedelini de zaman zaman ödedik' ifadesine Hürriyet ve Radikal Gazeteleri'nin şehir baskılarında yer vermedi.

T24'te yer alan habere göre; Hürriyet'in patronu Aydın Doğan'ın Doğan Yayın İlkeleri Kurulu toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada kullandığı bazı ifadeler Hürriyet'in şehir baskılarında çıkarıldı. Anadolu'ya giden ve 'taşra baskısı' olarak bilinen nüshalarında Hürriyet, Doğan'ın, "Türkiye seçimlere gidiyor. Bu, medyanın hassas bir mercek altına alındığı bir süreç olacak. Birinin ak dediğine diğerinin mutlaka kara dediği ortamda biz zoru seçtik. Habercilikte bağımsız ve tarafsız olacağız dedik. Bunun bedelini de zaman zaman ödedik" dediğini duyurdu. Ancak, Hürriyet'in gece yarısından sonra basılan şehir baskılarında Doğan'ın "bedelini zaman zaman ödedik" ifadesi çıkartıldı. Doğan Yayın Grubu bünyesinde çıkarılan Radikal'de de Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan'ın bu ifadelerine yer verilmedi. Aydın Doğan'ın sözleri Hürriyet'in taşra baskılarında "Biz zor olan yolu seçtik" başlığıyla verilirken, şehir baskılarında "Bağımsız haberciliğe aynen devam" başlığı tercih edildi.

Hürriyet ve Radikal, Aydın Doğan'ın konuşmasının ilgili bölümünü şöyle yansıttı:
"Bildiğiniz gibi medya ve siyaset ciddi bir kutuplaşma içinde, birinin ak dediğine diğeri mutlaka kara diyor. Biz ise çok zor bir yolu seçtik, habercilikte tarafsız ve bağımsız olacağız dedik, yayın ilkelerimizde yıllardan beri bunu söylüyoruz, bunu uygulamaya gayret ediyoruz. Yüzde yüz muvaffak olduk mu tartışılır, mutlaka bizim de hatalarımız olmuştur ve olacaktır. Bu hataları asgariye indirmeye gayret ediyoruz. Yayın ilkeleri de bu gayretimizin sonucudur."

İşte Aydın Doğan'ın sözlerinin kesildiği 1. sayfa:(DSE)
 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com