Hürriyet'ten MİT'e sert eleştiri!

Hürriyet'ten MİT'e sert eleştiri!
Hürriyet Gazetesi yazarı Sedat Ergin, geçtiğimiz deşifre olan MİT'in gazetecileri dinleme skandalını bugün köşesine taşındı.

Geçtiğimiz ay ortaya çıkan MİT skandalı gündeme bomba gibi düşmüş, bir çok gazetecinin sert eleştirisine sebeb olmuştu. Gazetecilerin sahte evraklar düzenlenerek MİT tarafından dinlendiği deşifre olmuştu. Ancak burada ince bir ayrıntıya değinen Sedat Ergin, Başbakan'ın buna müsade etmesinin ayrı bir suç unsuru olduğunun altını çizdi.

Sedat Ergin'in bugünkü yazısından bazı kısımlar;

MİT’le ilgili dinleme skandalı nasıl kapatıldı

MAYIS ayının son günlerinde Vatan gazetesinde çıkan bir haber çok dikkatimi çekti.

Ancak o sırada başlayan Taksim Gezi Parkı direnişi ve sonrasındaki hadiselerin ön plana geçmesi nedeniyle bu haberle istediğim gibi ilgilenemedim.
Haber, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, bir grup gazeteci ve köşe yazarını mahkemeye sahte isimler göstermek suretiyle dinlemeye alan MİT görevlileri hakkında soruşturma açılmasına izin vermediğini anlatıyordu.

* * *
Önce bu dinleme skandalının mağdurlarını hatırlayalım. Çoğu, dinlemelerin büyük bölümünün yapıldığı 2008-2009 arasındaki bir yıllık dönemde Taraf gazetesinde görev yapan ve kamuoyunda tanınan gazeteciler; Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Amberin Zaman, Markar Eseyan ve Mehmet Baransu gibi. Aynı yöntemle dinlemeye alınan Mehmet Altan ise o dönemde Star gazetesinde başyazar.
İlk kez Taraf gazetesinin geçen yıl ortaya çıkarttığı bu dinleme skandalı, MİT’in söz konusu gazetecilerin telefon numaralarını yabancı uyruklu farklı kişilere aitmiş gibi göstererek mahkemelerden dinleme izni aldığını belgeleriyle kanıtlıyordu. MİT’in İstanbul Bölge Başkanlığı, örneğin Ahmet Altan’ın telefon numarasını “Caşit” adındaki bir yabancı şahsa ait göstermişti. Amberin Zaman için “Demi”, Mehmet Altan için “Pastör” gibi sahte isimler kullanılmıştı.

DİNLEME SKANDALINA NASIL TEPKİ VERMİŞLERDİ?

MİT, gazetecilerle ilgili dinleme taleplerini “terör ve uluslararası terör örgütlerinin faaliyetleri” ve “ülkemiz aleyhine yürütülen casusluk faaliyetlerinin önlenmesi” gibi gerekçelere dayandırmıştı.

Bu skandalın gün ışığına çıkmasından sonra telefonları dinlenen gazetecilerin yaptıkları suç duyuruları üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yanıltma yapan MİT görevlileri hakkında soruşturma başlatıldı. Ancak bir engel çıktı.
2937 Sayılı MİT Yasası, “MİT mensuplarının görevlerini yerine getirirken görevin niteliğinden doğan veya görevi ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı haklarında soruşturma yapılması başbakanın iznine bağlıdır” hükmünü taşıyor.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 18 Ekim 2012 tarihinde Başbakanlığa bir yazı göndererek, gazeteciler hakkında dinleme izni almak için mahkemelere başvuran MİT görevlilerinin “resmi belgede sahtecilik, haberleşmenin gizliliğini ihlal ve görevi kötüye kullanma suçlarını işlediklerinin anlaşıldığını” vurguladı. (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com