Hurşit Tolon çapraz sorguda

Hurşit Tolon çapraz sorguda
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 145’inci duruşması görülen İkinci Ergenekon Davası’nda çapraz sorgusuna başlanan tutuksuz sanık emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Savcı Mehmet Ali Pekgüzel’in sorularını yanıtladı.

 

Pekgüzel’in, Tolon’a oğlu Ali Tolga Tolon’a ait olduğu ileri sürülen ikamet adresinde ele geçirilen Elba marka CD’lerde geçen dokümanlara ilişkin soru yöneltmesi üzerine Tolon, bu CD’lerin arama tutanaklarında yer almadığını belirterek, "4 adreste benimle ilgili yapılan aramalarda 29 adet CD alındığı tutanaklara yansıdı. Avukatıma 11 adet CD iade edildi. Geriye 18 CD kalması gerekirken adli emanette 21 adet CD olduğu belirtiliyor. Bu bahsettiğiniz Elba marka CD’lerin benimle bir ilgisi yok. Bende çıktığına dair bir tutanak gösteremezsiniz bana" dedi.

Tolon’un avukatları İlkay Sezer ve Dilek Helvacı da "Biz geçmiş dönemde CD’ler üzerinde bilirkişi raporu düzenlenmesini istedik. Mahkeme naip hakim tayin ederek bilirkişi raporu düzenletti. Raporda. CD’lerin ilk alındığındaki Hash değerleri ile bize verilen CD’lerin Hash değerleri arasında farklılıklar olduğunu belirtti. Bu nedenle bu CD’lere ilişkin soru sorulmamasını talep ediyoruz" dediler. Avukatların talebi, Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese tarafından delillerin değerlendirilmesi aşamasına gelinmediğini, delillerin kabulüne mahkemenin karar vereceğini belirterek reddedildi.

İsimsiz zarf

Pekgüzel’in, "Soruşturma aşamasında emniyette gözaltında bulunduğunuz sırada dönemin Genelkurmay2. Başkanı Yaşar Büyükanıt ile ilgili bir belgenin size geldiğini söylemişsiniz. Bu belgeyi nasıl arşivlediniz ve evinize neden götürdünüz?" sorusu üzerine Tolon, belgenin kendisine üzerinde "Hurşit Tolon" yazılı bir zarf ile kaydederek, kimin gönderdiğini bilmediğini söyledi. Tolon, "Gelen belgeler karargahla ilgili olduğunda karargah arşivine kalkar. Ancak bu belge benim şahsıma gönderilmişti. Bu nedenle karargah arşivine kaldırmadım. Hatta belge geldiğinde Yaşar Büyükanıt’ı arayarak, ‘Ne o komutanım, sizinle ilgili hastane raporları artık bana mı geliyor?’ diye sordum. O da, kendisi hakkında internette dolaşan belgeleri hayal bile edemeyeceğimi söyledi. Bu belge, 1. Ordu Komutanı olduğumda eski makam odamdaki bütün eşyalarımla birlikte kolilenerek, evime gönderilmek istendi. Ben de bir sene sonra emekli olacağımı belirterek, evime gönderilmesini istedim" diye konuştu.

Görüşmeleri reddetti

Pekgüzel’in sorduğu iki telefon numarasına ilişkin Tolon, 1. Ordu Komutanlığı yaptığı dönemde özel kaleminde bulunan telefonlar olduğunu kaydetti. Pekgüzel’in, bu telefon numaralarının, Atatürkçü Düşünce Derneği’nde yapılan aramalarda ele geçirildiğini ve karşısında da Hurşit Tolon yazdığını, bu iki telefon numarasından Ergenekon ana davası sanıklarından Muzaffer Tekin ve Veli Küçük ile görüşmeler yapıldığını söyleyerek, "Ayrıca Ümraniye’de ele geçirilen 27 el bombasının üzerinde parmak izi bulunan Oktay Yıldırım ile de 3 görüşme yapıldığı görülüyor" dedi. Tolon, bu görüşmelerin kendisi ile bir ilgisi bulunmadığını belirtti.

‘Erenerol ve Kerinçsiz’i tanımıyorum’

Savcı Pekgüzel’in, Ergenekon ana davası sanıklarından Kemal Kerinçsiz ile Sevgi Erenerol’ü tanıyıp tanımadığını sorması üzerine Tolon, tanımadığını ifade etmesi üzerine Savcı Pekgüzel, Ulusal Kanal’da yayınlanan ve Ankara Tandoğan’da toplanılıp, Anıtkabir’e yürünen bir mitinge dair haberin görüntülerini izlettirdi. Görüntüde Erenerol ve Kerinçsiz’in de görüldüğünü belirten Pekgüzel, "Bu görüntülerde siz de varsınız. Tanımadığınızı söylüyorsunuz" dedi. Bunun üzerine Tolon’un avukatı Dilek Helvacı, davanın iddianamesine ilişkin delil klasörlerinde böyle bir CD’nin bulunmadığını belirterek, soruya itiraz ettiklerini söyledi. İtirazın mahkeme tarafından reddedildi. Tolon, haberdeki spiker sunumunda "Ulusal Uyanış ve Dayanışma Platformu Başkanı Hurşit Tolon da katıldı" denildiğini hatırlatarak, bu sunumun yanlış olduğunu belirtti. Tolon, "Hiçbir zaman bir platformun yürütme kurulu başkanlığını üstlenmedim" diyerek, sadece danışmanlıklarını yaptığını söyledi. Öte yandan Tolon, Pekgüzel’in, görüntülere dayanarak, Erenerol ve Kerinçsiz’i tanıyıp tanımadığını tekrar sorması üzerine "Ben onları tanımıyorum, görmedim, tanışmadım" dedi.

‘Bizim Tuncay’

Öte yandan Savcı’nın, telefon konuşmalarında Tolon’un "Bizim Tuncay (Özkan)" sözlerini hatırlatması üzerine Tolon, bunun özel bir anlam taşımadığını öylesine söylenmiş bir söz olduğunu dile getirdi. Bunun üzerine, Mustafa Balbay da söz alarak, "Sayın Savcı da ‘Bizim dava’ demişti" hatırlatmasında bulundu.

 (SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com